Ponad 20 tys. osób ubogich i samotnych weźmie udział w Wigiliach Caritas

znicze_0.jpg

Wigilie Caritas dla najuboższych, bezdomnych i samotnych odbędą się w 85 miastach w całej Polsce. Skorzysta z nich ponad 20 tys. osób. W akcję zaangażowanych będzie 37 diecezji.

„Na niektórych Wigiliach Caritas będzie nawet 2 tys. osób” – poinformowała w komunikacie przekazanym PAP Caritas Polska.

Jak zaznaczono, „chcemy, aby nikt nie czuł się samotny i zapomniany”. „Jest to szczególnie ważne w okresie Bożego Narodzenia, świąt kojarzących się z ciepłem rodzinnego domu, obecnością najbliższych, prezentami, zastawionym stołem, ale także gotowością do dzielenia się z potrzebującymi” – wskazała organizacja.

Poinformowano, że „Wigilie organizowane przez 37 diecezjalnych Caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce”. Skorzysta z niej ponad 20 tys. osób.

Największe spotkania wigilijne odbędą się w Poznaniu, Bydgoszczy, Ełku, Kielcach, Krakowie, Zamościu, Sosnowcu, Toruniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Lublinie, Zielonej Górze, Szczecinie, Przemyślu, Radomiu, Łomży i Tarnowie. Zaplanowano też wiele spotkań w mniejszych grupach – we wspólnotach, domach pomocy i innych miejscach, w których na co dzień Caritas udziela pomocy.

W organizację wigilijnej wieczerzy oraz pakowanie i rozdawanie paczek zaangażuje się ponad 2 tys. wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas.

Przekazano, że wigilijne dania przygotują jadłodajnie Caritas. Wykorzystają do tego m.in. 2 tony kapusty kiszonej, 4,5 tony smażonego karpia i 5 tys. litrów czerwonego barszczu. Gotowe potrawy staną na obrusach o łącznej długości 7 tys. metrów” – czytamy w komunikacie.

Produkty o wartości ponad 0,5 mln zł, z których, zostaną przygotowane wieczerze, dostarczy właściciel marki Selgros Cash & Carry, który od początku wspiera ogólnopolską Wigilię Caritas.

Współpracujemy z Caritas od niemal 20 lat, a partnerem strategicznym Wigilii Caritas jesteśmy już od 10 lat – powiedział Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Transgourmet Polska, operatora marek Transgourmet i Selgros Cash & Carry. „Jesteśmy otwarci na niesienie pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia i życzliwości w tym wyjątkowym dniu” – dodał.

Idea wydarzenia pochodzi z Poznania, gdzie od szesnastu lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 r. Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i jest organizowana również w innych miastach Polski.

Po raz pierwszy zostanie przygotowana także wigilia dla podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, wśród których są przede wszystkim osoby z Ukrainy. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj