Szef Sztabu Generalnego WP w Kijowie, Hostomlu i Irpieniu

Youtube

Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym – poinformował w środę Sztab Generalny Wojska Polskiego. Jednym z tematów rozmów było wsparcie logistyczne ukraińskiej armii.

„Szef Sztabu Generalnego wraz z grupą oficerów złożył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z generałem Walerym Załużnym, naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy” – przekazał SGWP na Twitterze.

Generał przebywał również na lotnisku w Hostomlu, które zostało zaatakowane w pierwszych dniach zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. Rozmawiał tam z dowódcą pododdziału broniącego tego obszaru i wysłuchał relacji z przebiegu wydarzeń – poinformował Sztab Generalny.

Jak podkreślono, szefowie obrony obu państw „omówili obecną sytuację operacyjną na wschodzie i południu Ukrainy, a także rozmawiali na temat potencjalnych scenariuszy dalszego przebiegu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji na to państwo”. Według SGWP generałowie rozmawiali także o potrzebach sił zbrojnych Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, „kluczowego dla uzupełniania ukraińskich rezerw i utrzymywania zdolności obronnych”. Rozmawiano także o rozwoju pomocy w obszarze szkoleniowym.

Gen. Andrzejczak spotkał się też z przedstawicielami władz położonego w obwodzie kijowskim Irpienia. „W wyniku inwazji Rosji w tym rejonie, w marcu br. zniszczeniu uległo ok. 50 procent jego zabudowy. Zburzone zostały budynki mieszkalne oraz obiekty infrastruktury krytycznej” – przypomniał Sztab Generalny.

Szefowi SGWP towarzyszyli gen. dyw. Jarosław Gromadziński pełniący obowiązki zastępcy dowódcy ds. interoperacyjnych w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie w Wiesbaden, dowódca litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG gen. bryg. Jarosław Mokrzycki i gen. bryg. Rafał Kowalik z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojonych.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj