Ukraina/ Rzecznik sił powietrznych: Patrioty pomogą stworzyć rozbudowany system obrony przeciwrakietowej

ukraina.jpeg

Systemy obrony powietrznej Patriot, które Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie, mogą pomóc znacząco wzmocnić naszą obronę powietrzną i stworzyć rozbudowany system obrony przeciwrakietowej – powiedział w środę rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w rozmowie z „Radiem Swoboda”.

„To jest bardzo potrzebne Ukrainie. Bo o Patriotach od dawna myśleliśmy w naszej strategii dalszego rozwoju sił powietrznych” – powiedział Ihnat.

Według Ihnata ukraińskie wojsko będzie w stanie dość łatwo opanować obsługę Patriotów. „Kompleksy zachodnie są nowoczesne, wiele rzeczy w nich jest zautomatyzowanych, wiele elementów czynnika ludzkiego zostało odrzucone. Dlatego przekwalifikowanie się na te systemy nie jest dużym problemem. Chociaż zajmuje to trochę czasu” — powiedział Ihnat.

Dodał, że Ukraina ma ogromne potrzeby w zakresie sprzętu obrony powietrznej – i dlatego jest gotowa wziąć „wiele z tego, co mogą nam zaoferować zachodni partnerzy”.

„Dzisiaj siły powietrzne ochraniają najbardziej niebezpieczne kierunki czy poszczególne obiekty infrastruktury krytycznej dostępnymi środkami obrony powietrznej – lotnictwem, grupami mobilnymi. Jednak to nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb” – mówił rzecznik ukraińskich sił powietrznych.

W środę amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zapowiedział, że USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 mld dolarów, w tym m.in. system obrony powietrznej Patriot. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj