61-latek skazany na trzy lata więzienia za amatorskie antywojenne audycje radiowe

rosja_79_3.jpg

Trzy lata więzienia wymierzył sąd w Rosji 61-letniemu Władimirowi Rumiancewowi za wypowiedzi o wojnie na Ukrainie w amatorskich audycjach radiowych. Mężczyzna został skazany na podstawie przepisów o karach za tzw. fake newsy o działaniach armii rosyjskiej.

O wyroku poinformowała w czwartek rosyjska redakcja BBC.

Rumiancew, mieszkaniec Wołogdy, został zatrzymany latem br. i od tego czasu przebywał w areszcie śledczym. Powodem zatrzymania były komentarze mężczyzny w mediach społecznościowych i amatorskim radiu, które prowadził, bez zezwolenia na nadawanie, od ośmiu lat. Używając kupionych w sklepie internetowym nadajników Rumiancew nadawał na falach radiowych głównie dawne przeboje muzyczne, ale wraz z rozpoczęciem przez Rosję wojny z Ukrainą zaczął poruszać tematy polityczne.

Rosyjskie media niezależne nazywały Rumiancewa melomanem i krajoznawcą, który najpierw pracował jako palacz, a potem jako konduktor w autobusie miejskim. Nie jest jasne, czy amatorskie audycje Rumiancewa, określane przez BBC jako „podziemne”, miały jakichś słuchaczy.

Podczas procesu mężczyzna nie przyznał się do winy. Został oskarżony o rozpowszechnianie „fałszywych informacji” (fake newsów) o działaniach armii rosyjskiej „z motywów nienawiści politycznej”.

Na mocy tych samych przepisów, wprowadzonych w Rosji po inwazji na Ukrainę, skazany został 9 grudnia br. opozycjonista Ilja Jaszyn. Polityk, który był bliskim współpracownikiem zamordowanego byłego wicepremiera Rosji Borisa Niemcowa, otrzymał karę 8,5 roku więzienia. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj