Estonia/ Rząd przeznaczył blisko 1 mln euro z funduszu rezerw na usuwanie publicznych symboli okupacji sowieckiej

Rząd Estonii przeznaczył w czwartek z funduszu rezerw blisko 1 mln euro na usuwanie z przestrzeni publicznej symboli okupacji sowieckiej – poinformowała agencja BNS.

Rząd zdecydował o przyznaniu 916 tys. euro ministerstwu obrony, które środków tych użyje do usuwania z przestrzeni publicznej pomników z okresu sowieckiego oraz przenoszenia szczątków z grobów wojskowych. 60 tys. euro trafi do kancelarii rządu na pokrycie kosztów działań związanych z usuwaniem nagrobków i pomników z symbolami okupacji.

Kancelarii rządu zlecono stworzenie neutralnych oznaczeń nagrobków wojennych.

Grupa robocza rozpoczęła inwentaryzację nagrobków i pomników w lipcu 2022 r. i przedstawiła ocenę każdego nagrobka oraz pomnika z symbolami okupacji, biorąc pod uwagę ich wartość historyczną, kulturową i artystyczną.

16 sierpnia premier Kaja Kallas poinformowała, że rząd Estonii zdecydował o usunięciu sowieckich pomników z przestrzeni publicznej w całym kraju, ponieważ „jako symbole represji i sowieckiej okupacji pomniki te stały się źródłem wzrastających napięć”.

W 2007 roku przeniesienie przez władze Tallina pomnika „brązowego żołnierza” z centrum miasta na stołeczny cmentarz wojskowy wywołało protesty rosyjskojęzycznej mniejszości. Interweniowała policja. W zamieszkach wzięło udział około 1500 osób, jedna osoba zginęła. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj