„New York Times”: Prezydent Zełenski mówił w Waszyngtonie o zwycięstwie w wojnie, ale nie krył obaw

Choć Wołodymyr Zełenski mówił o zwycięstwie w wojnie z Rosją, to w jego wystąpieniu można było dostrzec ślady obaw, co przyniesie nadchodzący rok – komentuje w czwartek „New York Times” wizytę prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie. Dziennik rozważa kwestię dalszej pomocy dla Kijowa.

Według nowojorskiej gazety celem przemówienia Zełenskiego w Kongresie USA było uwydatnić porażkę Rosji, podziękować za wsparcie amerykańskim podatnikom oraz zachęcić do „utrzymania kruchej koalicji w trakcie długiej, krwawej i mroźnej zimy”.

„Zełenski i jego czołowi dowódcy wojskowi wątpią, by siły rosyjskie, które zaatakowały w lutym, mogły zostać pokonane w najbliższym czasie. Ukraiński prezydent z pewnością wie, że niezwykła odporność jego kraju w pierwszym roku wojny może być zagrożona w drugim, a determinacja jego wybawców może zacząć gasnąć” – ocenia „NYT”.

Przewidując kolejne ataki upokorzonego Władimira Putina dziennik zwraca uwagę na kwestionowanie przez niektórych sojuszników, w tym wśród Republikanów, czy USA powinny wydawać dziesiątki miliardów dolarów pomagając krajowi, który nie należy do NATO. Gazeta twierdzi, że w starannie przygotowanym przemówieniu Zełenski odwoływał się do wielu środowisk, wyrażając wdzięczność za pomoc, a jednocześnie delikatnie domagał się większej, m.in. czołgów Abrams, myśliwców F-16 i obiecanego już systemu obrony powietrznej Patriot.

„NYT” zauważył też, podkreślając obawy ukraińskiego przywódcy o wzmocnienie rosyjskich sił, że amerykańscy wojskowi martwią się perspektywą powołania 300 tys. rosyjskich rezerwistów, którzy pomimo braków w wyszkoleniu stworzą większą siłę niż użyta dotąd przeciwko Ukrainie.

„Zełenski zdawał się intuicyjnie rozumieć, że musi być kimś więcej niż inspirującym przywódcą; musi być importerem broni, wydobywając od administracji (prezydenta Joe) Bidena broń o większym zasięgu, która mogłaby wyrządzić Rosji takie szkody, jakie ona wyrządziła (…) ważnej ukraińskiej cywilnej infrastrukturze” – zaznacza gazeta.

Jak dodaje „New York Times” Zełenski apelując do mniejszości GOP podniósł też rolę Iranu dostarczającego Putinowi drony. „+To tylko kwestia czasu, kiedy uderzą w waszych innych sojuszników – powiedział Zełenski, wyraźnie odnosząc się do Izraela” – pisze gazeta.

Za prawdopodobne „NYT” uważa uchwalenie wkrótce przez Kongres USA pakietu 45 mld dolarów na dodatkowe uzbrojenie i wsparcie dla Ukrainy. Nie jest jednak pewien jaka będzie pomoc jeśli wojna przeciągnie się na lata.

„Sam Putin powiedział w środę (…) że wyda tyle, ile trzeba i spędzi tyle czasu, ile trzeba, aby osiągnąć swoje cele. Najwyraźniej Zełenski również” – konkluduje nowojorski dziennik.i (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj