Niezależne media: w rosyjskich szkołach będą propagandowe lekcje o Ukrainie i nauka rzucania granatem

rosja.jpg

W programie zajęć w Rosji w roku szkolnym 2023/24 znajdą m.in. propagandowe lekcje na temat Ukrainy i inwazji Kremla na ten kraj, a także m.in. nauka strzelania z automatu Kałasznikowa i rzucania granatem – powiadomił w czwartek wieczorem niezależny rosyjski portal Mediazona.

W podstawie programowej zajęć z historii dla uczniów 10. i 11. klasy szkoły podstawowej, czyli odpowiednika polskiej szkoły średniej, uwzględniono zagadnienia dotyczące m.in. „przewrotu politycznego na Ukrainie w 2014 roku”, „zjednoczenia Krymu i Sewastopola z Rosją”, „pomocy humanitarnej dla (samozwańczych – PAP) Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”, a także „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, jak Kreml propagandowo określa inwazję oraz wynikających z niej „sankcji USA i ich sojuszników” – czytamy na łamach Mediazony.

 

Uczniowie najstarszych klas wezmą również udział w zajęciach z przysposobienia obronnego, podczas których nauczą się, jak obsługiwać automat Kałasznikowa, rzucać granatem, a także udzielać pierwszej pomocy na froncie. Zagadnienia te określono zbiorczą nazwą „elementy podstawowego szkolenia wojskowego”.

 

Kolejny moduł dotyczy „przeciwdziałania ekstremizmowi i terroryzmowi”. Rosyjscy nastolatkowie będą uczestniczyć w lekcjach poświęconych m.in. „destrukcyjnym młodzieżowym subkulturom i stowarzyszeniom ekstremistycznym”, „prawicowym ugrupowaniom o charakterze nazistowskim” oraz „radykalnym środowiskom lewicowym”. Uczniowie dowiedzą się również, jak „nie zostać ofiarą wojny informacyjnej” – powiadomiła Mediazona.

 

Opozycyjne media przypomniały, że od roku szkolnego 2022/23 w każdy poniedziałek rosyjscy uczniowie śpiewają hymn i wciągają na maszt flagę państwową. Ich pierwsza lekcja w tym dniu to „Rozmowy o ważnych sprawach”, czyli zajęcia, podczas których mówi się o Ukrainie i wojnie z tym krajem.

 

Ponadto w wielu regionach Rosji uczniowie musieli wysyłać listy i pocztówki do żołnierzy przebywających na froncie. Była to inicjatywa resortu obrony – dodała Mediazona. (PAP)

 

szm/ tebe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj