„Rzeczpospolita”: Kłopoty z kolejnym sprawozdaniem Hołowni

Po odrzuceniu raportu komitetu Szymona Hołowni z wyborów prezydenckich ten sam los spotkał sprawozdanie finansowe jego partii – pisze w piątek „Rzeczpospolita”.

Gazeta zaznacza, że jednym z powodów problemów partii ze sprawozdaniem finansowym za 2021 r. jest kongres ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni we wrześniu 2021 roku i jego „gość specjalny”, aplikacja Jaśmina.

 

„Rz” przypomina, że Polska 2050 nie otrzymuje subwencji, więc odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego partii ma wymiar symboliczny. Jednak – jak dodaje – i tak jest to kłopotliwe dla formacji, bo zarzuty są poważne.

 

„Chodzi o to, że Polska 2050, choć została wpisana do ewidencji w marcu 2021 r., złożyła sprawozdanie, z którego wynika, że w całym roku praktycznie nie działała. Wpisała +0+ do każdej z rubryk mówiących m.in. o wpłaconych środkach, darowiznach i przyjętych wartościach niepieniężnych” – wyjaśnia „Rz”.

 

Dziennik wyjaśnia, że to wzbudziło podejrzenia PKW, która zapytała partię jak możliwe było złożenie pustego sprawozdania finansowego w sytuacji, gdy w 2021 r. partia korzystała z lokalu w Warszawie oraz zorganizowała forum gospodarcze i kongres, podczas którego zaprezentowano Jaśminę. PKW pytała też, kto ma prawa do aplikacji i kto opłaca aktywności członków Polski 2050.

 

Skarbnik partii – jak relacjonuje „Rz” – odpisał, że lokal w Warszawie był użytkowany nieodpłatnie wyłącznie w celach korespondencyjnych, a forum i kongres zorganizowała Fundacja Polska od Nowa ze Stowarzyszeniem Polska 2050 oraz kołem parlamentarnym. Podał też, że Jaśmina jest własnością fundacji, a aktywności polityków partii odbywają się w ramach np. ich mandatów poselskich.

 

Według „Rz” z argumentacją skarbnika nie zgodziła się PKW. Komisja stwierdziła – jak pisze dziennik – „że partia przyjmowała korzyści od Stowarzyszenia Polska 2050 oraz od Instytutu Strategie 2050 w postaci promowania działalności ugrupowania, czym naruszyła przepisy, co skutkuje odrzucenie sprawozdania”.

 

Rzeczniczka ugrupowania Katarzyna Karpa-Świderek przekazała gazecie, że partia rozważa zaskarżenie uchwały PKW do Sądu Najwyższego.(PAP)

 

agzi/ pad/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj