Księgowość sklepu internetowego – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem działalności?

Wybór formy rozliczenia

Przyszli właściciele sklepów internetowych mogą wybrać jedną z dwóch form rejestracji swojej działalności gospodarczej. Pierwsza z nich – jednoosobowa działalność gospodarcza, to najczęściej wybierany model prowadzenia biznesu. W przeciwieństwie do spółki z o.o. umożliwia prowadzenie księgowości w sposób uproszczony, co stanowi korzystniejszą opcję dla przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki w e-commerce.

W ramach zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel sklepu może wybrać jeden spośród dwóch metod rozliczeń:

  • Księga Przychodów i Rozchodów dla sklepu online,
  • Ryczałt w sklepie internetowym.

Oba warianty rozliczenia umożliwiają prowadzenie uproszczonej księgowości. KPiR zakłada konieczność ewidencji przychodu ze sprzedaży oraz kosztów związanych z uzyskaniem dochodu i musi zostać założona wraz z dniem rozpoczęcia działalności. Kalkulacje możesz wykonywać w sposób tradycyjny na papierze lub internetowo, dzięki narzędziom analitycznym i specjalnym oprogramowaniom. Przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczyć się na zasadach ogólnych (17% lub 32% w zależności od progu podatkowego).

Ryczałt w sklepie online wymaga natomiast rozliczenia całego otrzymanego przychodu – podatek dla działalności e-commerce wynosi 3%. Wybór tego wariantu rozliczenia może okazać się korzystny przy handlu produktami o niskich kosztach: produkcji lub pozyskania towarów.

Księgowość internetowa e-commerce

Księgowość e-commerce powinna odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców, którzy postanowili założyć działalność internetową. Prowadzenie własnego sklepu wiąże się często z brakiem czasu w związku z dużą liczbą spraw do załatwienia i koordynowaniem całego biznesu. Internetowy model prowadzenia księgowości oferuje możliwość zdalnego obiegu dokumentów, co pozwala prowadzić księgowość w sposób sprawny i zautomatyzowany. W tym celu możesz korzystać z dostępnych oprogramowań dla e-commerce, które umożliwiają wykonanie niezbędnych operacji finansowych oraz przechowywanie istotnych dokumentów.

Wygodnym rozwiązaniem dla początkujących w branży e-commerce właścicieli sklepów jest wybór biura rachunkowego, które profesjonalnie zajmuje się obsługą księgowości sklepów internetowych.

Wsparcie biura rachunkowego dla e-commerce

Specjaliści z biura rachunkowego pomogą Ci już w pierwszych krokach związanych z założeniem działalności gospodarczej. Możesz również skorzystać ze wsparcia w zakresie prowadzenia księgowości uproszczonej oraz pełnej. Biuro rachunkowe Wrocław – BR Progres oferuje bezpłatny program do fakturowania, który możesz wykorzystać również jako system przeglądania danych na temat wyliczonych podatków, a także zlecania cyklicznych przelewów. Księgowi zajmują się m.in. weryfikacją faktur, dostarczeniem informacji na temat przychodów i rozchodów oraz wykonaniem sprawozdań finansowych, które pozwolą Ci zarządzać budżetem firmy w optymalny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj