Głogów: Mężczyzna został oskarżony o pochwalanie agresji Rosji na Ukrainę

fot: youtube

Henryk M. został oskarżony przez prokuratora rejonowego w Głogowie na Dolnym Śląsku o przestępstwo publicznego pochwalania wszczęcia i prowadzenia wojny napastniczej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. Grozi mu od kilku miesięcy do 5 lat więzienia.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn poinformowała, że prokurator skierował w grudniu bieżącego roku do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Henrykowi M. o przestępstwo publicznego pochwalania wszczęcia i prowadzenia wojny napastniczej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie.

Wyjaśniła, że jest to przestępstwo przewidziane w polskim Kodeksie karnym w rozdziale przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości oraz o przestępstwa wojenne.

„Przestępcze zachowanie oskarżonego miało miejsce w okresie od 28 lutego 2022 roku do 4 marca 2022 roku w Głogowie, gdzie oskarżony mieszka. W tym okresie Henryk M. przy użyciu posiadanego telefonu komórkowego, za pośrednictwem internetu, na portalu facebook, publicznie pochwalał wszczęcie i prowadzenie wojny napastniczej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie” – powiedziała prokurator.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, oskarżony umieszczał swoje wpisy i komentarze dotyczące tego tematu m.in. nazywając prezydenta Federacji Rosyjskiej „chorążym pokoju” i twierdząc, że to Ukraina ma zniszczyć Ruś. Nazywał napastniczą wojnę przeciwko Ukrainie militarną akcją specjalną, którą Federacja Rosyjska próbuje „przeciwdziałać obłąkańczej przyszłości” oraz życzył tej akcji powodzenia.

„Zawiadomienie o przestępstwie w niniejszej sprawie zostało złożone przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przekazanych materiałach wskazano, że wypowiedzi uczestnika forum internetowego Henryka M. zawierają treści bezpośrednio wyrażające poparcie agresji rosyjskiej na Ukrainę, która – zgodnie z rosyjską narracją – określana jest jako +militarna akcja specjalna+, co potwierdziło przeprowadzone śledztwo” – powiedziała prok. Tkaczyszyn.

Dowodami obciążającymi oskarżonego w tej sprawie są m.in. dokumenty przekazane przez ABW, zabezpieczony telefon komórkowy należący do Henryka M. oraz opinia biegłego z zakresu informatyki.

„Jak ustalono w toku śledztwa, Henryk M. udziela się na portalach społecznościowych. Oskarżony ten ma poglądy lewicowe, komunistyczne. Po wszczęciu przez Federację Rosyjską w lutym 2022 roku wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, na portalu facebook, publicznie pochwalał wszczęcie i prowadzenie tej wojny przez Federację Rosyjską w ten sposób, że umieszczał wpisy i komentarze dotyczące wskazanego tematu o treściach przytoczonych wyżej, którym to zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości i o przestępstwa wojenne, o które został oskarżony w niniejszej sprawie” – podała prokuratura.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Henryk M. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz odmówił składania wyjaśnień.

Za zarzucane oskarżonemu przestępstwo grozi kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat.(PAP)

autor: Roman Skiba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj