A. Mularczyk: Sprawa odszkodowań dla Polski jest otwarta nie tylko moralnie, ale też politycznie i prawnie

Stanowisko rządu Niemiec dot. noty jest błędne; sprawa odszkodowań dla Polski za nierozliczone do dziś skutki II wojny światowej jest otwarta nie tylko moralnie, ale też politycznie i prawnie – ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Przed nami kampania na polu międzynarodowym; jestem pewien, że zwyciężymy – dodał.

We wtorek MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Niemieckie MSZ, jak przekazał polski resort dyplomacji, udzieliło odpowiedzi 28 grudnia 2022 roku; nota została dostarczona do polskiego MSZ 3 stycznia 2023 r.

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945” – podkreśliło polskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Mularczyk ocenił we wtorek na Twitterze, że „stanowisko Rządu Niemiec ws. noty jest błędne”. „Sprawa odszkodowań dla Polski za nierozliczone do dziś skutki II WŚ jest otwarta nie tylko moralnie, ale też politycznie i prawnie. Przed nami kampania na polu międzynarodowym, ale jestem pewien, że zwyciężymy dla Polski i Polaków!” – oświadczył wiceszef MSZ.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do wystosowanej przez Polskę noty oświadczyła podczas ostatniej wizyty w Warszawie na początku października, że „kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj