Rumunia: Rosja atakuje Mołdawię od wewnątrz

rosja.jpg

Były minister obrony Rumunii Vasile Dincu ostrzegł w poniedziałek, że Rosja będzie prowadzić w 2023 roku działania destabilizujące Mołdawię, aby powstrzymać jej proeuropejski kurs.

„Rosja prowadzi inwazję na Mołdawię od wewnątrz. Nie musi jej atakować zbrojnie od zewnątrz. Wpływy bowiem Moskwy w tym kraju są niestety bardzo silne” – powiedział Vasile Dincu, cytowany przez kiszyniowski portal Deschide.

Rumuński polityk wskazał, że „Mołdawia jest w niebezpieczeństwie z powodu sprowokowanej przez Kreml fali protestów przeciwko prezydent Mai Sandu”.

Wypowiedź byłego szefa resortu obrony Rumunii ma związek z prowadzoną od drugiej połowy grudnia debatą wokół słów szefa mołdawskich służb bezpieczeństwa (SIS) Alexandru Musteaty. Stwierdził on, że władze w Kiszyniowie posiadają informacje, że Rosja rzekomo ma plan inwazji na Mołdawię na początku 2023 r.

W piątek prezydent Maia Sandu zaprzeczyła jakoby Mołdawii groziła obecnie rosyjska inwazja. Wskazała, że dzięki postępom armii ukraińskiej udało się odsunąć rosyjskie siły, a tym samym oddalić zagrożenie militarne od granic Mołdawii.

„Aktualnie nie istnieją bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz integralności terytorialnej Mołdawii” – zapewniła Maia Sandu. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj