Białoruś/ Doradca Cichanouskiej: w Borysowie mężczyźni wzywani do komisji wojskowych

W Borysowie na Białorusi pojawił się komunikat wzywający mężczyzn w wieku poborowym do udania się do komisji wojskowych w celu „wyjaśnienia danych” – poinformował w środę Franak Wiaczorka, doradca liderki demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Wiaczorka zamieścił nagranie wideo, na którym widać komunikat wyświetlany, jak się wydaje, na dworcu autobusowym. „Wszyscy obywatele płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat powinni stawić się w komisji wojskowej w celu wyjaśnienia danych” – głosi obwieszczenie.

Komentując to wezwanie doradca Cichanouskiej zapewnił: „nasi aktywiści nadal zbierają informacje o możliwym wciąganiu Białorusinów w wojnę”. (https://tinyurl.com/6ds6zx8y)

We wrześniu 2022 roku, gdy w Rosji ogłoszono mobilizację na wojnę z Ukrainą, władze w Mińsku zapewniały, że nie ogłoszą mobilizacji na Białorusi. Zapowiedziały jednak, że będą sprawdzać aktualność wykazów osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Białoruś wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie udostępniając jej swoje terytorium i lotniska; według mediów niezależnych przekazuje też Rosji amunicję i sprzęt wojskowy. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj