KIR: standardowych przelewów nie zrobimy 6 stycznia

Remote Work. Handsome Male Freelancer Using Laptop And Drinking Coffee, Working Remotely At Home Office, Sitting At Desk Near Window, Browsing Internet, Having Online Job, Side View With Copy Space

6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, co oznacza, że obsługujący przelewy międzybankowe w złotych system rozliczeniowy Elixir będzie miał w piątek przerwę w standardowym funkcjonowaniu – przypomina w środę Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Instytucja wskazała, że w związku z przerwą w standardowym funkcjonowaniu Elixira 6 stycznia, terminowe płatności przypadające na piątek warto zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

 

Dodano, że przelewy, które zlecimy w czwartek, 5 stycznia po godzinie 16.00, trafią na konta odbiorców w poniedziałek, 9 stycznia.

 

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech dziennych sesji rozliczeniowych (o godz. 9.30, 13.30 i 16.00), od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

 

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 6 stycznia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych.

 

Express Elixir to system płatności natychmiastowych, który obsługuje przelewy w trybie ciągłym, także w weekendy i święta.

 

Krajowa Izba Rozliczeniowa została powołana w 1991 r. w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce. (PAP)

 

autor: Michał Boroń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj