Erdogan oferuje prezydentowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu w rozmowie telefonicznej, że Ankara gotowa jest podjąć się roli mediatora w ramach negocjacji pokojowych z Rosją – podały w czwartek służby prasowe tureckiego prezydenta.

Erdogan, który wcześniej w czwartek rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, oznajmił, że Turcja chce podjąć się roli pośrednika w rozmowach z Moskwą, aby zapewnić trwały pokój między Rosją a Ukrainą.

Turecki prezydent zaoferował też Zełenskiemu wsparcie dyplomatyczne dotyczące okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W rozmowie z Putinem Erdogan powiedział, że w celu doprowadzenia do pokoju na Ukrainie konieczne jest „jednostronne zawieszenie broni”, któremu powinna towarzyszyć „wizja sprawiedliwego rozwiązania”.

Prezydent Turcji od początku zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku często rozmawia zarówno z rosyjskim dyktatorem, jak i z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Działania mediacyjne Ankary doprowadziły do wymiany więźniów na dużą skalę między Rosją a Ukrainą, a także m.in. do wypracowania umów odblokowujących eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj