MRiPS: stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu wyniosła 5,2 proc. To 0,1 pkt. proc. więcej niż w listopadzie – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przekazanych w czwartek PAP. W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 813,2 tys. bezrobotnych.

Szacowana przez resort stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2022 r. 5,2 proc. To 0,1 pkt. proc. więcej niż w listopadzie i o 0,6 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej.

Według wstępnych danych MRiPS, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 67,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

W końcu 2022 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 813,2 tys. bezrobotnych. To oznacza, że osób bezrobotnych było o 82,0 tys. (czyli o 9,2 proc.) mniej niż w końcu 2021 r.

Najniższa stopa bezrobocia była w woj. wielkopolskim, gdzie wyniosła 2,9 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie podkarpackim – 8,9 proc.

Ministerstwo podkreśliło, że Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według danych opublikowanych 1 grudnia 2022 r. zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w październiku 2022 r. 3 proc. w Polsce wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie EURO. Tym samym Polska wraz z Niemcami zajęła drugie, po Czechach (2,1 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj