Müller: polski rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dot. prawa unijnego w zakresie weta

Polski rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich w zakresie weta – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w środę, że w Unii Europejskiej nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie. „Głosowanie większością kwalifikowaną może prowadzić do bardziej sprawiedliwych dla nas wszystkich rezultatów” – powiedziała. „Musimy być zdolni do szybkiego i skutecznego działania” – dodała.

Rzecznik rządu proszony przez PAP o komentarz, podkreślił, że „polski rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich w zakresie weta”.

„Uważamy, że aktualne rozwiązania traktatowe są wystarczające w tym zakresie, a wszelkie koncepcje, które są związane z tworzeniem państwa federalnego z Unii Europejskiej, należy odrzucić, ponieważ tego typu działania w praktyce doprowadziłyby w przyszłości do dezintegracji UE” – powiedział Müller.

„Każda osoba, każde państwo, które w tej chwili proponuje dalej idącą przymusową integrację europejską de facto działa przeciwko integracji Europy” – dodał rzecznik rządu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj