Wrocław: Po pandemicznej przerwie Orszak Trzech Króli powróci na swoją tradycyjną trasę

MP

Po pandemicznej przerwie wrocławski Orszak Trzech Króli powróci na swoją tradycyjną trasę. Kolumna wyruszy o 12:30 z Ostrowa Tumskiego i dotrze aż na wrocławski rynek. Nową postacią, która w tym roku przejdzie z orszakiem będzie św. Jan Nepomucen.

Już od 12 lat mieszkańcy Wrocławia świętują 6 stycznia, uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli. Co roku orszak gromadzi około 200 aktorów, którzy idą w kolumnie na początku i są przebrani zgodnie z rolami dopasowanymi do ich wieku: od aniołów i pastuszków, poprzez rycerzy czy dwórki, giermków niosących dary, aż po samych Trzech Króli, którzy na koniach podążają do stajenki.

Za każdym razem we wrocławskim orszaku pojawiają się nowe postacie związane z miastem. „W tym roku w orszaku zostaną poniesione wizerunki sióstr elżbietanek, pochodzących z Dolnego Śląska, zamordowanych w okresie II wojny światowej, beatyfikowanych w czerwcu 2022 r. we Wrocławiu” – zapowiedziała Elżbieta Woźniak-Łojczuk, rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli we Wrocławiu.

Zwróciła uwagę, że przesłanie związane z ich historią jest bardzo aktualne także dziś. „Postacie sióstr to wzór postawy pełnej oddania za bliźniego. Ich obecność na wrocławskim Orszaku Trzech Króli to bardzo wyraźne wołanie o pokój, zgodę, zaufanie, wspólnotę wśród ludzi” – podkreśliła.

Nową postacią, która przejdzie wraz z orszakiem będzie św. Jan Nepomucen, którego postać dobrze znana jest z rzeźb stojących przy mostach. W Polsce, głównie na Dolnym Śląsku, ulokowanych jest blisko 2 tys. figur, kapliczek i innych przedstawień tego duchownego. „To patron chroniący od powodzi, chorób, a także patron dobrej spowiedzi oraz budujący mosty porozumienia między ludźmi. Zupełnie tak samo jak każdy Orszak Trzech Króli buduje wspólnotę tysięcy osób, idących razem z przesłaniem dobra, pokoju i miłości” – wskazała rzeczniczka.

W ubiegłym roku, z uwagi na pandemię, trasa wrocławskiego orszaku została skrócona. W tym roku kolumna ponownie wyruszy z Ostrowa Tumskiego, przejdzie przez ulicę Piaskową, Oławską do rynku, który tego dnia zmieni się w symboliczne Betlejem. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj