Wrocław: 59. Jazz nad Odrą odbędzie się w kwietniu

MP

Jazz nad Odrą, jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, w tym roku odbędzie się w kwietniu. Wydarzenie powróci tym samym do korzeni, gdyż od pierwszych edycji festiwal odbywał się właśnie na wiosnę.

Z powodu sytuacji związanej z pandemią Covid-19 od 2020 roku Jazz nad Odrą organizowany był we Wrocławiu jesienią. Trzy ostatnie edycje imprezy zrealizowano w Imparcie, Teatrze Polskim, Teatrze Muzycznym Capitol oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant. Kolejna, 59. odsłona wydarzenia odbędzie się już w kwietniu, czyli miesiącu, który przez lata był kojarzony ze świętem jazzu we Wrocławiu.

Podczas trwającego od 26 do 30 kwietnia święta muzyki w stolicy Dolnego Śląska zagrają gwiazdy światowego i polskiego jazzu. „Powrót na dobrze znane tory jest także związany z idealnym terminem na finał festiwalu – 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu, uchwalony na sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2011 roku” – wskazują organizatorzy.

Jednym z głównych punktów programu 59. edycji będzie konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka. Główną nagrodą jest Grand Prix przyznawane przez jury festiwalu, które składa się z artystów, dziennikarzy i znawców muzyki jazzowej. Laureat otrzymuje 25 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz statuetkę Rybotrąbki. Zwycięzcą ubiegłorocznej edycji konkursu został zespół Horntet w składzie: Bartłomiej Leśniak, Robert Wypasek, Szymon Ziółkowski, Mikołaj Sikora oraz Piotr Przewoźniak.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się także piąta edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza – MK Jazz Foto. Organizatorzy zaprezentują wystawę finałową, która zwykle składa się z 33 wybranych prac. Od 2022 roku jury przyznaje również Nagrodę Specjalną im. Wojtka Siwka za najlepsze zdjęcie wykonane podczas Jazzu nad Odrą.

Organizatorem wydarzenia jest Strefa Kultury Wrocław, a funkcję dyrektora artystycznego od 2022 roku pełni Piotr Wojtasik, wirtuoz trąbki, improwizator i kompozytor.

Ogłoszenie programu oraz sprzedaż biletów zaplanowano na początek tego roku. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj