Wyznawcy prawosławia obchodzą święta Bożego Narodzenia

MP Bp. Jacek Kiciński

Wierni Kościołów wschodnich obchodzą w sobotę święta Bożego Narodzenia. Poprzedziły je nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne; to drugie w hierarchii ważności – po Wielkanocy – święto w prawosławnym kalendarzu.

Święta Bożego Narodzenia w tradycji prawosławnej obchodzone są trzynaście dni po katolickich, według kalendarza juliańskiego, choć coraz częściej niektóre lokalne wspólnoty prawosławne obchodzą je zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

 

Prawosławie jest jednym z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa. Liczebność wyznawców prawosławia szacuje się na całym świecie na ok. 150 mln. Dominują w takich krajach jak Grecja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Czarnogóra czy Rosja. W Polsce – według danych GUS ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. – przynależność do Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób, lecz przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób.

 

Cerkiew prawosławna jest rodziną kościołów lokalnych składającą się z patriarchatów starożytnych i kościołów autokefalicznych. Zachowują one niezależność pozostając w zgodzie w kwestiach dogmatycznych i łączności sakramentalnej. Spójność nie jest podtrzymywana poprzez scentralizowaną organizację. Najliczniejszą pod względem liczby wiernych jest Rosyjska Cerkiew Prawosławna gromadząca ok. 100 mln wyznawców.

 

W roku 2022 po rozpoczęciu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) masowo zaczęły przechodzić pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU), która została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.

 

Takie zachowanie było wywołane postawą zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, który otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

 

W związku z tym CPU ogłosiła, że zezwala, by jej wierni obchodzili Boże Narodzenie 25 grudnia. Podkreśliła w ten sposób, że odcina się od daty 7 stycznia, kiedy to narodzenie Jezusa Chrystusa świętują Rosjanie i proputinowska Rosyjska Cerkiew Prawosławna. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj