Media: tylko siedem krajów UE zmniejszyło import z Rosji

UE dąży do poważnego ograniczenia więzi handlowych z Rosją po inwazji tego kraju na Ukrainę, a przede wszystkim chce uniezależnić się od dostaw rosyjskich nośników energii, co nie jest łatwe – ocenia w niedzielę hiszpański portal 20minutos.es. Zgodnie z danymi Eurostatu między lutym a sierpniem 2022 roku tylko siedem z 27 państw unijnych zmniejszyło import z Rosji. Są to Finlandia, Litwa, Łotwa, Dania, Estonia, Szwecja i Irlandia.

„Pomimo zatwierdzenia dziewięciu pakietów sankcji, UE nadal finansuje machinę Putina” – skomentował portal.

Ogólna wielkość unijnego importu z Rosji spadła jednak z ponad 20 mln ton w styczniu 2022 roku do 13 mln ton w październiku, co oznacza zmniejszenie wartości z 22 mld euro do 12,8 mld – wynika z obliczeń brukselskiego think tanku Bruegel.

Aż 20 państw UE zwiększyło import z Rosji. W przypadku Hiszpanii nastąpił wzrost o 51 proc. To niewiele w porównaniu ze Słowenią – wzrost o 346 proc., Luksemburgiem – 262 proc., Austrią – 139 proc. Na czołowych miejsca listy znajdują się także Węgry i Grecja. Do sierpnia 2022 roku wyrost importu Francji z Rosji wyniósł 84 proc., a Włoch – 100 proc.

Według 20minutos.es  Niemcy  zwiększyły import z Rosji  o 33, a Czechy o 31 proc.

„Sankcje są instrumentem pomyślanym na średni i długi termin, więc ich skutki wciąż są dalekie od oczekiwanych – powiedziała ekspertka Maria Valdes. – Te sankcje na razie dotyczą głównie sprzętu wojskowego, dronów, produktów chemicznych, półprzewodników, technologii, ale nie w wystarczającym stopniu energii”. „Eksperci oczekują, że częściowe zablokowanie rosyjskiego węgla i ropy pozwoli na dalsze ograniczenie importu w 2023 roku. Z gazem sprawa jest bardziej skomplikowana i ten temat nawet nie jest poważnie omawiany przez państwa członkowskie” – dodała.

Krzywa uzależnienia UE od Rosji idzie do dołu, ale nie w takim tempie, jakiego oczekiwano. Dodatkowo Rosja ma możliwość znalezienia nowych partnerów handlowych, np. chce wzmocnić związki z Chinami w 2023 roku, a także z Indiami, a nawet z Izraelem. Według Banku Światowego, sankcje będą odczuwalne przez Rosję z czasem, więc „należy uzbroić się w cierpliwość”.

Grażyna Opińska (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj