ISW: „operacja odwetowa” za ukraiński atak na koszary w Makiejewce to fake news rosyjskiego ministerstwa obrony

Nieprawdziwe oświadczenia ministerstwa obrony Rosji o „operacji zemsty” za atak wojsk ukraińskich na koszary w Makiejewce wywołały niezadowolenie wśród stronników rosyjskiej agresji – pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w niedzielę, że w odpowiedzi na udany ukraiński atak na koszary w okupowanej Makiejewce (w którym mogło zginąć do 400 żołnierzy rosyjskich) przeprowadzono „operację odwetową” – atak rakietowy na Kramatorsk. W jej efekcie miało – według Rosjan – stracić życie ponad 600 ukraińskich wojskowych.

Oświadczenia rosyjskiego resortu obrony zdementowały zarówno władze Ukrainy, jak i zachodni dziennikarze, którzy udali się na miejsce rosyjskich ataków rakietowych w Kramatorsku. Zniszczony miał zostać pusty budynek szkoły.

ISW odnotowuje, że część rosyjskich prowojennych blogerów zareagowała negatywnie na wersję ministerstwa obrony, wskazując, iż często podaje ono fałszywe informacje i krytykując je za sfabrykowanie historii o „odwecie” i niepociągnięcie do odpowiedzialności winnych za rosyjskie straty.

ISW zaznacza, że regularnie stosowana przez rosyjskie władze wojskowe retoryka o „odwetowych atakach” wywołuje niezadowolenie we „wpływowych kręgach prorosyjskiej przestrzeni informacyjnej”, w tym krytykę metod działania rosyjskiej armii.

https://tinyurl.com/4e35vh8v (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj