TVP INFO: Instrukcja dla Kozieja na spotkanie z Patruszewem. Kwintesencja resetu Tuska z Putinem

tuskputin.jpg

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz opublikował instrukcję, w którą w 2010 roku wyposażono jadącego do Rosji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, związanego z Platformą Obywatelską gen. Stanisława Kozieja. Dokument pokazuje, jak Ukraina i Gruzja przeszkadzały rządowi PO-PSL w budowaniu relacji z Moskwą – informuje w poniedzialek TVP INFO na swojej stronie..

„Kwintesencja resetu! Dokument (dla St. Kozieja) podpisała Joanna Strzelczyk – dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Międzynarodowego BBN. Koziej jechał wtedy na spotkanie z gen. Nikołajem Patruszewem Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa FR (8 maja 2010 r.)” – napisał w mediach społecznościowych historyk i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego dr hab. Sławomir Cenckiewicz, publikując instrukcję, którą w 2010 r. otrzymał przed wyjazdem do Rosji ówczesny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

„W myśl polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska dialog z Rosją („taką, jaka ona jest”) podporządkowany został wzmocnieniu pozycji Polski na forum UE („powrót do europejskiego mainstreamu”). Poza tym wyhamowanie procesu rozszerzenia UE i NATO po sierpniowym konflikcie rosyjsko-gruzińskim z 2008 r. i wyborach prezydenckich na Ukrainie na początku 2010 r. odsunęło spór o geopolityczną przyszłość byłych republik radzieckich, który zadrażniał stosunki polsko-rosyjskie, na dalszy plan” – czytamy w cytowanym przez Cenckiewicza dokumencie opublikowanym przez TVP INFO.

„Prace Grupy ds. Trudnych pozwalają z kolei deklarować obu stronom postęp w zakresie zbliżenia interpretacji wspólnej przeszłości – mimo że po stronie rosyjskiej realne zmiany dotyczą jak dotąd warstwy propagandowo-symbolicznej. Wreszcie, przedłużenie na początku 2010 r. kontraktu na zwiększone dostawy rosyjskiego gazu do Polski zapewne usunie z relacji dwustronnych kwestię bezpieczeństwa energetycznego” – informuje cytowany przez historyka dokument określony w oryginale jako „materiał informacyjno-tezowy BBN” z maja 2010 r.

Gen. bryg. Stanisław Koziej (ur. 1943) – polski wojskowy, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, generał brygady Wojska Polskiego. W latach 2005–2006 był wiceministrem obrony narodowej. 13 kwietnia 2010 wykonujący obowiązki prezydenta RP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powołał Stanisława Kozieja na urząd szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, nieobsadzony po śmierci Aleksandra Szczygły. 20 maja 2010 został powołany w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 5 sierpnia 2015 odwołano go ze stanowiska szefa BBN.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj