ISW: Prigożyn wykorzystuje Sołedar, by promować swą „grupę Wagnera”

Jewgienij Prigożyn, który finansuje rosyjskie siły najemnicze zwane „grupą Wagnera” wykorzystuje doniesienia o postępach pod Sołedarem w obwodzie donieckim, by promować tę formację jako skuteczną siłę bojową – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Amerykański ośrodek informuje w najnowszej analizie, że „grupa Wagnera” twierdzi, iż zajęła w ostatnich dniach część Sołedaru. „Wiele źródeł rosyjskich mówi o tych postępach jako o sygnałach, że +grupa Wagnera+ może wkrótce otoczyć Bachmut” – relacjonuje ISW. Prognozuje, że „zarówno potwierdzony, jak i fikcyjny sukces” najemników w Sołedarze i pobliskim Bachmucie zostanie wykorzystany przez Prigożyna do „promowania +grupy Wagnera+ jako jedynej siły rosyjskiej na Ukrainie zdolnej do zapewnienia rzeczywistych sukcesów”.

 

Analitycy zwracają uwagę na nagranie wideo rozpowszechnione w internecie 9 stycznia, pokazujące najemników z „grupy Wagnera” uczestniczących w zaciekłych walkach pod budynkiem merostwa w centrum Sołedaru. „Siły rosyjskie kontynuowały 8 i 9 stycznia ataki lądowe w Sołedarze i wokół niego” – informuje ISW. Tymczasem „przedstawiciele resortu obrony Ukrainy powtarzali, że Rosjanie nie kontrolują Sołedaru całkowicie, ale sytuacja jest nadzwyczaj trudna, a wojskowi z +grupy Wagnera+ w niektórych miejscach odnoszą postępy” – dodaje ośrodek.

 

Jak oceniał ISW w poprzedniej analizie, Prigożyn „może próbować wykorzystać finansowo ukraińskie bogactwa naturalne koło Bachmutu”. Analitycy powołują się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela Białego Domu, który powiedział, że „zdaniem USA Prigożyn dąży do wydobycia soli i gipsu z kopalni w rejonie Bachmutu, w celu odniesienia zysków finansowych”. Sam Prigożyn mówił o tych kopalniach, argumentując, że jest to „sieć podziemnych miast” i że może się w nich chronić personel wojskowy; twierdził również, że w kopalniach znajduje się broń jeszcze z czasów I wojny światowej. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj