Legnica: Adwokat wśród oskarżonych ws. oszustw na szkodę firm i prania pieniędzy

fot: youtube

Trzy osoby, w tym adwokat, odpowiedzą przed Sądem Okręgowym w Legnicy za oszustwa na szkodę firm i pranie pieniędzy pochodzących z tych przestępstw. Według prokuratury, straty poniesione w wyniku przestępczego procederu przez cztery firmy wynoszą 13 mln zł.

Legnicka prokuratura zajęła się sprawą oszustw w marcu 2021 r., po zawiadomieniu złożonym przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w Warszawie. Dotyczyło ono podejrzenia prania pieniędzy, które wpływają na rachunek bankowy spółki mającej siedzibę w Legnicy. Środki te był transferowane na rachunek innej firmy w Londynie, a następnie podejmowane w gotówce. „Przeprowadzone w tej sprawie śledztwo potwierdziło pranie pieniędzy, jak i popełnienie innych przestępstw” – podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn.

Akt oskarżenia w tej sprawie dotyczy lat 2019-2021, a przestępczy proceder związany był z działalnością legnickiej spółki zajmującej się zbieraniem odpadów.

Jedną z oskarżony w tej sprawie jest Gabriela F.-O, która była prokurentem w legnickiej spółce. „Oskarżona, działając bez wiedzy zarządu tej spółki, zawierała, posługując się podrobionymi podpisami prezesa, umowy z różnymi podmiotami gospodarczymi na terenie kraju na dokonanie odzysku i recyklingu opakowań” – powiedziała prok. Tkaczyszyn. Według prokuratury, F.-O. przedkładała kontrahentom tych umów nierzetelne faktury VAT za usługi w zakresie odzysku i recyklingu odpadów, które w rzeczywistości nie zostały zrealizowane. W ten sposób cztery firmy zostały oszukane na łączną kwotę 13 mln zł.

„Ponadto oskarżona przedkładała kontrahentom inne, podrobione i stwierdzające nieprawdę dokumenty w postaci: dokumentu potwierdzającego wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi, oświadczenia o zebraniu i wywiezieniu za granicę odpadów w celu ich recyklingu, faktury VAT rzekomo wystawione przez podmioty zagraniczne, czemu podmioty te zaprzeczyły, a wszystkie dokumenty w tym zakresie zostały podrobione” – dodała rzeczniczka legnickiej prokuratury.

Według prokuratur w oszustwie miał pomagać Mirosław B., który prowadził uzgodnienia w ramach zawieranych przez F.-O. umów. Mężczyzna nie miał przy tym żadnych umocowań prawnych do działania w imieniu legnickiej spółki.

„Środki pieniężne pochodzące z opisanych oszustw wpływały na rachunek bankowy legnickiej spółki, którym dysponowała Gabriela F.-O. Z tego rachunku transferowała te środki na rachunki bankowe spółek z siedzibą w Wielkiej Brytanii, których prezesem był Mirosław B. lub sama Gabriela F.-O.” – podała prokurator Tkaczyszyn. Następnie B. miał wypłacać pieniądze pochodzące z oszustw z bankomatów na terenie całej Polskie. Podjął w tej sposób ok. 4,5 mln zł.

Według śledczych, F.-O. przelała też milion złotych na rachunek kancelarii adwokackiej prowadzony przez trzeciego oskarżonego w tej sprawie – adwokata Rafała B. Pieniądze trafiły na rachunek kancelarii adwokackiej w ramach umowy depozytowej. „Oskarżony Rafał B. przelewał te pieniądze na inne rachunki bankowe, a w tym na swój prywatny rachunek, wypłacał w gotówce oraz spłacał prywatne zobowiązania” – wskazała prok. Tkaczyszyn.

Aktem oskarżenia objętych jest łącznie 12 przestępstw. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych w łącznej kwocie ok. 15 mln zł. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj