Muzułmanie zapowiadają zemstę na francuskim magazynie satyrycznym

Muzułmanie „prędzej czy później” zemszczą się na francuskim magazynie satyrycznym „Charlie Hebdo” za opublikowanie karykatur najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego – powiedział we wtorek szef irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) gen. Hossein Salami, którego cytuje portal „Al Arabiya”. Irański generał przypomniał los pisarza Salmana Rushdiego, który w sierpniu ub. r. w USA został zaatakowany sztyletem i ciężko raniony, gdy przygotowywał się do spotkania z czytelnikami.

„Popełniliście wielki błąd, ale prędzej czy później muzułmanie się zemszczą, a wy możecie aresztować mścicieli, ale martwi nie wrócą do życia” – powiedział Salami i dodał: „odsyłam Francuzów i dyrektorów tej instytucji (Charlie Hebdo) do losu Salmana Rushdiego”.

 

W 1989 roku Ajatollah Chomeini , ówczesny najwyższy przywódca Iranu, ogłosił fatwę, czyli edykt religijny, który wzywał do zamordowania Rushdiego i wszystkich osób zaangażowanych w publikację książki za bluźnierstwo.

 

Francuski magazyn satyryczny „Charlie Hebdo” zamieścił w ubiegłym tygodniu na swych łamach kilkadziesiąt karykatur duchowo-politycznego przywódcy Iranu. Redakcja oznajmiła, że jest to forma wsparcia antyrządowych protestów w Iranie.

 

W styczniu 2015 r. dwóch sprawców identyfikujących się z Al-Kaidą wdarło się do redakcji „Charlie Hebdo” w Paryżu, zabijając 12 osób i raniąc kilka kolejnych. Była to ich zemsta za publikowane przez tygodnik karykatury Mahometa, co według muzułmanów było bluźnierstwem. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj