Ukraina/ Media: prowojenna publika w Rosji wzburzona wymianą dowódcy wojsk na froncie

Prowojenna publika w Rosji jest wzburzona decyzją resortu obrony o odsunięciu gen. Siergieja Surowikina od dowodzenia inwazją na Ukrainę i mianowaniem na jego miejsce szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa – podaje ukraińska agencja UNIAN.

Ta decyzja kadrowa, ogłoszona w środę, wzbudziła burzliwe debaty wśród blogerów, których UNIAN nazywa „prowojennymi”. Agencja przypomina, że wcześniej oceniali oni z entuzjazmem powierzenie gen. Surowikinowi dowodzenia inwazją. „Większość Rosjan jest zgodna, że ministerstwo obrony przygotowuje ich do klęski, Surowikina stawiają za przykład jako zwierzchnika armii pozbawionego zasad i żądnego krwi” – relacjonuje ukraińska agencja. Wielu Rosjan „otumianionych propagandą” boi się – zdaniem UNIAN – „osłabienia agresji rosyjskiej wobec Ukrainy”.

Rosyjska redakcja BBC podkreśla, że gen. Surowikin był pierwszym dowodzącym inwazją, którego pokazano w rosyjskich mediach państwowych. BBC ocenia go jako „popularnego” i zauważa, że nawet ogłoszone przez Surowikina oddanie Chersonia nie zraziło do niego twardogłowych zwolenników wojny, krytykujących Gierasimowa i ministerstwo obrony.

Resort obrony ogłosił w środę, że szef Sztabu Generalnego zastąpi Surowikina na stanowisku dowódcy połączonej grupy wojsk w tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak Moskwa nazywa inwazję na Ukrainę. Surowikin będzie zaś jednym z trzech zastępców Gierasimowa jako dowódcy.

Podwyższenie szczebla dowodzenia „specjalną operacją wojskową” jest związane z „rozszerzeniem skali zadań” i „koniecznością organizacji ściślejszej współpracy rodzajów wojsk” – podał niezależny portal Meduza, cytując komunikaty resortu obrony. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj