CNN: weteran amerykańskiej marynarki wojennej został uwolniony z aresztu w Rosji i przybył do Polski 

fot: youtube

Weteran amerykańskiej marynarki wojennej Taylor Dudley, zatrzymany w kwietniu 2022 roku w obwodzie kaliningradzkim, został uwolniony z aresztu w Rosji i przybył w czwartek do Polski; w negocjacje w sprawie Dudleya były zaangażowane Departament Stanu, a także ambasady USA w Warszawie i Moskwie – poinformowała CNN.

35-letni były wojskowy uczestniczył przed dziewięcioma miesiącami w festiwalu muzycznym w Polsce, a następnie przekroczył granicę Polski z obwodem kaliningradzkim i został tam zatrzymany. Nie jest jasne, dlaczego mężczyzna znalazł się na terytorium Rosji. Władze USA nie uznały aresztowania Dudleya za „bezprawne” lub oparte na arbitralnych i dyskryminujących motywach – podała CNN.

W czwartek Amerykanin został przekazany przez stronę rosyjską do Polski na przejściu granicznym Bagrationowsk-Bezledy.

Wspaniale, że po sześciu miesiącach intensywnych negocjacji udało się doprowadzić do uwolnienia Dudleya – oznajmił w rozmowie z CNN Bill Richardson, były stały przedstawiciel USA przy ONZ i gubernator stanu Nowy Meksyk, który kierował rozmowami Waszyngtonu z Moskwą w sprawie powrotu weterana do ojczyzny.

Uwolnienie Dudleya nie było związane z żadną wymianą, czyli przekazaniem do Rosji obywatela tego kraju, odbywającego karę pozbawienia wolności w USA.

Zatrzymanie byłego wojskowego w obwodzie kaliningradzkim nie zostało wcześniej nagłośnione na prośbę rodziny weterana – zauważyła CNN.

Wcześniej, na początku grudnia ubiegłego roku, przetrzymywana w Rosji amerykańska koszykarka Brittney Griner, skazana tam na dziewięć lat więzienia, została wymieniona na rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta. Przekazanie więźniów odbyło się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj