Pentagon: nie można potwierdzić, że Rosjanie zajęli Sołedar

USA nie mogą potwierdzić twierdzeń Rosji, że jej wojska zajęły Sołedar – miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, o które toczą się zaciekłe walki – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin w środę wieczorem.

Pytany o to, czy Sołedar faktycznie znalazł się w rękach rosyjskich, Austin odparł: „w tym momencie nie możemy potwierdzić tych doniesień”. Szef Pentagonu wypowiadał się na konferencji prasowej po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii.

Również amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że mimo postępów Rosjan i licznych zapewnień o zdobyciu miasta, nie zdołali oni całkowicie zająć Sołedaru. Walki w tej miejscowości wciąż trwały w środę, Rosjanie są na zachodzie Sołedaru i zablokowali główne drogi do niego – oceniają analitycy.

Ukraiński Sztab Generalny oświadczył w czwartek rano, że „w rejonie Sołedaru zlikwidowano ponad stu okupantów”. (https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua). Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko powiedział w telewizji państwowej, że w mieście pozostaje 559 cywilów, w tym 15 dzieci. Walki uniemożliwiają ewakuację.

Instytut Studiów nad Wojną wskazuje, że choć część źródeł rosyjskich twierdzi, że wojska Rosji całkowicie okrążyły pozostające w Sołedarze oddziały ukraińskie, to jeden z liczących się blogerów wojskowych twierdzi, że Rosjanie nie są w stanie otoczyć obrońców.

Amerykański ośrodek powtarza wcześniejszą ocenę, że nawet jeśli Rosjanie zajmą miasto, to nie umożliwi im to opanowania również pobliskiego Bachmutu. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj