W piątek w Wałbrzychu zainaugurowany zostanie Rok księżnej Daisy von Pless

Bieniecki Piotr, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Teatralną galą w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu zainaugurowany zostanie w najbliższy piątek Rok Księżnej Daisy von Pless. Na deskach teatru wystawiony zostanie musical „Daisy”, który powróci na afisz po kilkumiesięcznej przerwie.

Rzecznik Zamku Książ w Wałbrzychu Mateusz Mykytyszyn przypomniał, że na wniosek miejskiej komisji kultury, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2023, Rokiem Księżnej Daisy von Pless.

„W tym roku przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki miasta Wałbrzycha oraz 80 rocznica jej śmierci. Przez najbliższe dwanaście miesięcy postać księżnej Daisy von Pless upamiętniana będzie także w partnerskim mieście Wałbrzycha czyli górnośląskiej Pszczynie, której radni podjęli analogiczną uchwałę” – wyjaśnił Mykytyszyn. Jak wskazał, miasta te, które łączy wspólna historia, a w przeszłości unia personalna w osobie panujących książąt z rodu Hochberg von Pless, podpisały umowę o partnerstwie w 2014 roku.

Musical o Daisy, który w piątek zainauguruje obchody, jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, miasta Wałbrzych i spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.

„Opowiada on o wielkiej osobie oraz o wielkiej historii, na której tle toczyło się jej niebanalne życie. Jest też o cierpieniu i nadziei, ale przede wszystkim o świecie, do którego już nie ma powrotu. Arystokracja, bale i podróże salonką są przebrzmiałym echem dawnego świata – patrzymy na nie z zazdrością, często też z ludową wyższością. Ale to w tamtym świecie pielęgnowano humanistyczne wartości – litość, wdzięczność, współczucie, których dziś brakuje” – mówił rzecznik dodając, że księżna Daisy ponad wszystkimi perypetiami reprezentuje właśnie dobro. „To była jej supermoc i takiej bohaterki dzisiaj nam potrzeba” – ocenił.

Reżyserem i autorem tekstu do spektaklu jest Konrad Imiela. Za muzykę odpowiada Grzegorz Rdzak, za scenografię Anna Haudek, a za kostiumy Agata Bartos. Autorem choreografii jest Jacek Gębura. Premiera musicalu odbyła się 10 czerwca ubiegłego roku. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ aszw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj