Finlandia/ Prezydent Niinisto o Leopardach dla Ukrainy: nie możemy oddać wielu naszych czołgów

Jeśli powstanie europejski projekt przekazania Ukrainie czołgów Leopard, to Finlandia także powinna być w to zaangażowana, ale nasz wkład nie może być „bardzo duży” – oświadczył w piątek prezydent Sauli Niinisto.

Cytowany przez krajową agencję STT prezydent zwrócił uwagę na szczególną pozycję Finlandii – jako kraju sąsiadującego z Rosją oraz formalnie będącego jeszcze poza NATO.

Finlandia ma granicę z Rosją o długości ok. 1300 km. Złożyła wniosek o akcesję do Sojuszu wspólnie ze Szwecją w maju ub. roku, w konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ratyfikację przeprowadziło już 28 spośród 30 członków NATO. Nie zrobiły tego jeszcze Turcja i Węgry.

Przekazanie Ukrainie czołgów Leopard przez Polskę, ale w ramach koalicji międzynarodowej, ogłosił prezydent Andrzej Duda. Ponad dziesięć europejskich krajów dysponuje tego typu czołgami. Na stanie fińskiej armii jest ich ok. 200.

Prezydent Niinisto zwrócił uwagę, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent USA Joe Biden na początku tego roku zgodzili się przekazać Ukrainie gąsiennicowe wozy bojowe, ale „z właściwych sobie powodów” nie zdecydowano się na ciężkie czołgi w rodzaju Leoparda.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj