Niemcy/ Minister sprawiedliwości: dostawa czołgów na Ukrainę nie może być tematem tabu

źródło: Pixabay

Dostawa czołgów na Ukrainę nie może być tematem tabu – powiedział niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann w wywiadzie opublikowanym w piątek w „Augsburger Allgemeine”. Buschmann zasygnalizował otwartość na dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę i przekazał, że w tej sprawie nie ma przeszkód prawnych.

Nie wolno pozwolić, by stosowana przez prezydenta Rosji Władimira Putina taktyka ciągłej agresji na sąsiednie kraje uszło mu na sucho, bo w przeciwnym razie „będzie to robił dalej” – podkreślił Buschmann. „To nie czyni Europy bezpieczniejszą, ale bardziej niepewną. Dlatego Ukraina musi wygrać swoją toczoną w obronie własnej wojnę – dla siebie, ale i dla nas” – zaznaczył.

„Dla mnie było i jest ważne, że w kwestii dostaw broni bardzo ściśle koordynujemy działania z naszymi sojusznikami” – powiedział minister.

„Ukraina ma prawo do samoobrony” – podkreślił Buschmann. „W żadnym wypadku, nawet w przypadku ataków Ukrainy na cele w Rosji, dostawcy broni lub kraje, w których broń została wyprodukowana, nie staną się stronami wojny” – uważa minister. „Ukraina ma rację, bo prowadzi wojnę obronną” – dodał. „Zgodnie z prawem międzynarodowym mamy prawo dostarczać Ukrainie broń w tym celu. Nie stajemy się przez to stroną w wojnie. Nie ma znaczenia, jakiej jakości jest broń” – zaznaczył niemiecki minister sprawiedliwości. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj