Polityk CDU w sprawie Leopardów dla Ukrainy: Polska przeszła do ofensywy, a uparty kanclerz stoi na drodze

Johann Wadephul (CDU), wiceszef frakcji Unii, zarzucił kanclerzowi Scholzowi upór w kwestii dostawy czołgów na Ukrainę. Wiele krajów od dawna chce coś zrobić w tej sprawie, „Polska przeszła do ofensywy, a uparty kanclerz stoi na drodze” – stwierdził Wadephul w piątek w programie „Fruehstart” RTL/ntv.

„Nie taka powinna być rola Niemiec. Scholz bardzo szybko zaprzepaścił rolę lidera. Niemcy muszą być liderem w obronie wolności na Ukrainie” – podkreślił Wadephul.

W środę Polska zgodziła się przekazać Ukrainie „kompanię czołgów” Leopard 2. Także Finlandia wyraziła w czwartek „ostrożną gotowość” do przekazania Ukrainie swoich Leopardów. „Zwiększa to presję na kanclerza Olafa Scholza i rząd koalicyjny, aby zareagowali na wielomiesięczne żądania Kijowa, dotyczące dostaw ciężkiej broni” – informuje w piątek dpa.

Za dostawami czołgów na Ukrainę wypowiedziała się także Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP). „Niemcy muszą w końcu wydać pozwolenie na eksport czołgów Leopard 2” – podkreśliła posłanka Bundestagu w wywiadzie dla grupy medialnej Funke.

„Kanclerz powinien zacząć działać w obliczu dramatu na Ukrainie. (…) Tak czy inaczej, powinniśmy rozpocząć szkolenie na Leopardzie 2 już teraz, równolegle ze szkoleniem ukraińskich żołnierzy na bojowym wozie piechoty Marder. W innym wypadku tracimy cenny czas” – wyjaśniła Strack-Zimmermann. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj