Rzecznik MSZ: Polski biolog przetrzymywany od miesięcy w Iranie wrócił w grudniu do kraju

Polska 145.jpg

Polski biolog przetrzymywany od miesięcy w irańskim więzieniu wrócił w grudniu do kraju – poinformował w piątek PAP rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Profesor UMK wraz z grupą obcokrajowców został zatrzymany w Iranie we wrześniu 2021 roku.

„Prof. Marcin Walczak w grudniu został zwolniony z więzienia w Iranie i powrócił do ojczyzny” – powiedział PAP Łukasz Jasina. „Jest cały i zdrowy. Dobrze, że jest już w domu” – dodał rzecznik MSZ.

Informację o zatrzymaniu w Iranie grupy obcokrajowców, wśród których wymieniono nazwiska trzech pracowników naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podały w lipcu ubiegłego roku irańskie media.

W reakcji na te doniesienia, rzecznik UMK prof. Marcin Czyżniewski, przekazał wówczas w komunikacie, że do zatrzymania doszło we wrześniu 2021 r. „Dwóch pracowników UMK po przesłuchaniu zwolniono, jeden został zatrzymany i do dziś przebywa w irańskim więzieniu. Od września ub. r. jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, a także z rodziną zatrzymanego pracownika” – poinformował w lipcu prof. Czyżniewski.

Prof. Maciej Walczak jest biologiem katedry mikrobiologii środowiskowej i biotechnologii Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze to m.in. mikroorganizmy różnych środowisk, w tym także zastosowanie mikroorganizmów w ochronie środowiska i technologiach przemysłowych. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj