„Nowatorskie” rozwiązanie pozwoliło Niemcom na tanie i szybkie unicestwianie ludzi

W maju 1940 roku w obozie koncentracyjnym w KL Auschwitz zastosowano nowoczesne metody ludobójstwa. Nowatorskie rozwiązanie pozwoliło Niemcom na tanie i szybkie unicestwianie ludzi. Metodę wprowadzili we wszystkich obozach zagłady na terenie okupowanej Polski. Tylko w KL Auschwitz i podobozie Auschwitz II życie straciło ponad 4 mln więźniów, w tym co najmniej 150 tysięcy Polaków.

Obóz koncentracyjny pierwszy a potem drugi został zbudowany przez Niemców w celu eksterminacji „podludzi”. Ci, którzy nie byli akryjczykami III Rzesza uznawała za niegodnych życia. Polacy, w myśl niemieckiej doktryny wojennej musieli być unicestwieni. Europa miała być niemiecka ze stolicą w Germanii. To przebudowany według projektu kanclerza III Rzeszy Berlin.

Pierwszymi i ostatnimi więźniami Auschwitz i Auschwitz-Birkenau byli Polacy. Po po wstępnej selekcji wszyscy usłyszeli, że „są w piekle”, oraz, że „tutaj wchodzi się bramą, a wychodzi kominem”. Na początku więźniowie ginęli pod murem, dzisiaj mówimy ścianą płaczu, ale egzekucje były drogie i psychicznie pluton „wyczerpujące”. Cyklon B, łaźnie i piece krematoryjne były najbardziej efektywne.

Pierwszy transport przekroczył bramę obozu w połowie czerwca 1940 roku. Od zastępcy KL Auschwitz usłyszeli czego mogą się spodziewać w najbliższej przyszłości. – Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeżeli są w transporcie Żydzi to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące. Pierwsze ofiary były związane ze środowiskami inteligenckimi. Przyjmuje się, że w obozach Auschwitz I i II zamordowano lub zagłodzono co najmniej 150 tysięcy Polaków a wszystkich ofiar było ponad 4 mln.

Odpowiedzialność polityczna to jedno, ale Niemcy wobec Polski mają jeszcze do spłacenia dług reparacyjny. Nadto w imię odpowiedzialności historycznej, prawnej i społecznej Niemcy, w odniesieniu do ludobójstwa na narodzie polskim mają obowiązek mówić prawdę. Tymczasem w mediach nadal rozprzestrzeniają informację o „polskich obozach koncentracyjnych”. Goebelsowska propaganda trwa i nawet podjęcie stosownych działań przez polskie służby dyplomatyczne nie przynosi spodziewanej reakcji. Niemcy nie chcą ponieść odpowiedzialności za swoje czyny w czasie okupacji, ani za słowa w czasie pokoju. Z premedytacją powielają w przestrzeni międzynarodowej historię o „nazistach w polskich obozach”. Taka narracja nie sprzyja obustronnym rozmowom i być może o to Niemcom chodzi!?

Polska, w wyniku niemieckiej napaści, okupacji, ludobójstwa i kradzieży dóbr kultury poniosła niewyobrażalne straty demograficzne, ekonomiczne, gospodarcze i społeczne. Niemcy nie widzą powodu by zadośćuczynić swoim Ofiarom.

Źródło: wuwr.pl; wielkahistoria.pl;

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj