Kanclerz Scholz wskaże nowego ministra obrony „w stosownym czasie”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) zapowiedział w poniedziałek, że nazwisko następcy ustępującej w tym dniu minister obrony Christine Lambrecht (SPD) zostanie ogłoszone już wkrótce – informuje dpa. Politycy wskazują, że moment na dymisję szefowej resortu obrony jest niefortunny, gdyż na koniec tygodnia zaplanowane jest spotkanie sojuszników z NATO w Ramstein w sprawie pomocy militarnej dla Ukrainy.

„Mam jasną wizję, którą przekażę już wkrótce, jak ma się to dalej potoczyć” – odniósł się kanclerz do dymisji Lambrecht podczas poniedziałkowej wizyty w firmie zbrojeniowej Hensoldt w Ulm. Jak dodał, Bundeswehra i wszyscy pracownicy resortu obrony „zasługują na szybkie wyjaśnienie sprawy”.

„Wiem, jak powinno to wyglądać z mojego punktu widzenia, zostanie to ogłoszone w stosownym czasie” – dodał Scholz. Podkreślił także, iż przez wiele lat bardzo dobrze współpracowało mu się z Lambrecht. Podziękował jej za pracę, dodając, że „bardzo szanuje jej decyzję”.

Jak skomentował polityk CDU Roderich Kiesewetter (CDU), dymisja minister obrony pojawiła się w bardzo złym momencie. „Decyzję pani Lambrecht należy uszanować, ale ten krótki czas, jaki dzieli nas od międzynarodowego spotkania w Ramstein w celu pomocy Ukrainie, jest absolutnie zły dla Bundeswehry, ale także dla Ukrainy” – powiedział Kiesewetter w wywiadzie z Bayern2 w poniedziałek rano.

„To absolutna katastrofa komunikacyjna, gdy taka informacja pojawia się za wcześnie” – podsumował, nawiązując do pogłosek o dymisji minister, które krążyły w mediach już od piątku.

W najbliższy czwartek w Berlinie spodziewany jest minister obrony USA Lloyd Austin. Na piątek zaplanowane jest spotkanie sojuszników z NATO w amerykańskiej bazie sił powietrznych w Ramstein (Nadrenia-Palatynat), gdzie ministrowie obrony zachodnich państw będą planować kolejne kroki wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Niemcy jako gospodarz tego spotkania mają obecnie wakat na stanowisku szefa resortu obrony.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj