Sondaż IBRiS dla Radia ZET: wzrasta poparcie dla PiS

foto: Kancelaria Premiera

W styczniu wzrosło poparcie dla PiS (33 proc.), Koalicji Obywatelskiej (27,2 proc.) i Konfederacji (7 proc.) – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET. W porównaniu z grudniem zmalała grupa wyborców, którzy nie zdecydowali, na kogo oddać głos.

Według opublikowanego w środę sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając ponad 33 proc. głosów. W porównaniu z poprzednim sondażem na zlecenie Radia ZET wykonanym w grudniu to wzrost o 3,8 pkt. proc. (poprzednio – 29,6 proc.).

Drugą siłą w Sejmie byłaby Koalicja Obywatelska, na którą głosowałoby 27,2 proc. wyborców – wzrost o 3,5 pkt. proc. (w poprzednim badaniu – 23,7 proc.).

Na podium znalazłaby się też Polska 2050 Szymona Hołowni, która może liczyć na 9,2 proc. głosów (poprzednio – 9,9 proc.).

Czwarta jest Lewica, która uzyskała 8,9 proc. poparcia (poprzednio – 8,2 proc.).

Wynik Konfederacji wzrósł do 7 proc. (poprzednio 5,5 proc.).

PSL-Koalicja Polska cieszy się poparciem 5,9 proc. respondentów (poprzednio – 6,1 proc.).

W porównaniu z poprzednim sondażem zmalała grupa wyborców, którzy nie zdecydowali, na kogo oddać głos – jest ich 8,4 proc. (poprzednio – 17 proc.).

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięłoby w nich udział 53,3 proc. uprawnionych do głosowania. Głosu nie oddałoby 43,1 proc. ankietowanych. Grupa niezdecydowanych to 3,6 proc. ankietowanych. W poprzednim, grudniowym sondażu, 7,2 proc. badanych nie wiedziało, czy poszłoby oddać swój głos.

Sondaż IBRiS przeprowadzono na zlecenie Radia ZET 14-15 stycznia 2023 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj