Szydło: wielkiego kryzysu korupcyjnego w UE nie można przemilczeć

Unia Europejska, wszystkie jej instytucje i organy stanęły w obliczu ogromnego kryzysu korupcyjnego; nie można tego przemilczeć – powiedziała w środę była szefowa polskiego rządu Beata Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.

Debata dotyczyła konkluzji z posiedzenia Rady Europejskiej 15 grudnia 2022 r.

Beata Szydło rozpoczęła od pochwalenia decyzji, które znalazły się w ostatnich konkluzjach Rady. Jak mówiła, przede wszystkim pozytywne jest deklarowane wsparcie dla Ukrainy. „Mija już prawie rok tej barbarzyńskiej wojny, którą Putin wypowiedział Ukrainie. Pomoc, która płynie z Unii Europejskiej, jest niezwykle ważna i konieczna. Dzisiaj Ukraina przede wszystkim potrzebuje broni” – podkreśliła eurodeputowana PiS.

Ponadto, zdaniem polskiej polityk, dobrą informacją jest również refleksja – choć niestety późna – że jeżeli Europa chce być bezpieczna, musi być zdolna do obrony poprzez ścisłą współpracę z NATO i odbudowę europejskiego przemysłu obronnego. „Bo to, co się stało w wielu krajach członkowskich, faktycznie oznacza rozbrojenie. Dzisiaj już widać, że to był błąd” – stwierdziła.

W opinii byłej szefowej polskiego rządu w konkluzjach zabrakło jednak jednej istotnej kwestii. „Dzisiaj Unia Europejska, wszystkie jej instytucje i organy stanęły w obliczu ogromnego kryzysu korupcyjnego. Nie można tego przemilczeć” – podkreśliła. Szydło zaznaczyła, że by mówić o podejmowaniu decyzji, przyszłości, transformacji energetycznej – i być przy tym wiarygodnym, należy przede wszystkim zrobić wszystko, żeby oczyścić Unię Europejską, wyjaśniając wszystkie kwestie związane ze skandalem. „By nie było podstaw do myślenia, że podejmowane w UE dyskusje o praworządności w wielu krajach europejskich, które praworządności nie łamią, przeprowadza się po to, żeby przykryć afery i łamanie praworządności tutaj, w Unii Europejskiej” – skonkludowała była premier RP.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj