Wałęsa dla „Rz”: wszystko wskazuje na to, że poprę w wyborach Polskę 2050

„Wszystko wskazuje na to, że nie będę miał wyboru” – powiedział były prezydent Lech Wałęsa, pytany w wywiadzie dla „Rz”, czy poprze Szymona Hołownię i jego partię w wyborach.

Wałęsa był pytany o swój wpis na Facebooku po głosowaniu w Sejmie nowelizacji ustawy o SN, która ma odblokować środki z KPO dla Polski. Były prezydent, po tym jak KO wstrzymała się w tym głosowaniu od głosu, co pomogło PiS przyjąć ustawę, oświadczył, że „wycofuje swoje sympatyzowanie z PO”.

„Nie powiedziałem, że nie zagłosuję” – zastrzegł Wałęsa w rozmowie z „Rz”. Jak dodał, „to jest problem: czy można sprzedać prawo, konstytucję, zasady – za jakąś cenę”.

Z kolei na pytanie, czy jego zdaniem oznacza to, że Donald Tusk „się sprzedał”, odpowiedział: „Nie wiem jeszcze, jakie jego jest zdanie. On od początku mówił, że dla interesu jest gotów nie zauważyć łamania prawa przez PiS. Tutaj różnimy się – ja bym się za żadną cenę nie sprzedał” – stwierdził.

Wałęsa był następnie pytany, czy – wobec tego, że Polska 2050 była przeciw nowelizacji – on poprze teraz Szymona Hołownię i jego partię w wyborach. „Wszystko wskazuje na to, że nie będę miał wyboru. Ja inaczej nie mogę w sumieniu swym postąpić” – odpowiedział.

Były prezydent deklarował jednocześnie, że uważa Tuska za jednego z największych polityków obecnych czasów. „Z tego punktu widzenia będę go popierał, jest politycznie najbardziej sprawny” – ocenił.

Wałęsa odpowiedział też na pytanie, czy premierem mógłby zostać Hołownia. „Ja mu powiedziałem, że ja go poprę za 10 lat. Powiedziałem mu: muszę ciebie sprawdzić. Ładnie mówisz, jesteś dobry na dziś. Ale jak będziesz dobry, kiedy będziesz miał możliwości, tego nie wiem i muszę się jeszcze przyjrzeć tobie” – tłumaczył.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj