Estonia/ Władze: nasze rekordowe wsparcie militarne dla Ukrainy ma zainspirować Niemcy

źródło: Pixabay

Decyzja o wysłaniu rekordowego wsparcia militarnego Ukrainie ma przede wszystkim zainspirować Niemcy i innych sojuszników do postąpienia podobnie – powiedział cytowany w piątek przez portal ERR Kusti Salm, sekretarz generalny w estońskim ministerstwie obrony.

Rząd Estonii zaakceptował w czwartek wystosowaną przed ministerstwo obrony propozycję rekordowego pakietu wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w którego skład weszły: dziesiątki haubic kalibru 155 i 122 mm, pojazdy wojskowe, ponad 100 granatników i amunicja. Najnowszą transzę pomocy wyceniono na ok. 113 mln euro, dzięki niej łączna pomoc dla Kijowa przekroczy 1 proc. estońskiego PKB.

„Kiedy państwo wielkości Estonii ogłasza, że przekazało pomoc wartą 400 mln euro, to naprawdę może inspirować. To inspirujące, kiedy mówimy, że bierzemy na siebie ryzyko kosztem własnych zdolności obronnych. Jak w takim przypadku inni zachodni sojusznicy mogą twierdzić, że nie potrafią tego zrobić, bo musieliby wiele zaryzykować?” – zaznaczył Salm.

„Jednym z takich państw są Niemcy, nasi wyjątkowo bliscy sojusznicy. Nie będziemy ich pouczać, ale musimy znaleźć sposoby ich zainspirowania i pokonania przeszkód wynikających z ich politycznych decyzji. Jestem jednak pewien, że w końcu zdołają je pokonać” – dodał.

Salm wskazał, że organizowanie kolejnych pakietów wsparcia staje się coraz trudniejsze. „Za każdym razem musimy przekonywać samych siebie coraz mocniej” – przyznał. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj