Holandia: jeżeli Kijów wystąpi o dostarczenie myśliwców F-16 potraktujemy tę prośbę z „otwartością”

f16.jpg

Holenderski rząd zasygnalizował, że jest gotów zapłacić za nowoczesne czołgi Leopard 2, które mogą zostać wysłane na Ukrainę, podaje w piątek portal RTL Nieuws. Jednocześnie minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer), że w sytuacji, gdy Kijów poprosi o dostarczenie myśliwców F-16, Haga potraktuje to z „otwartością”.

O tym, że Holandia jest gotowa zapłacić za czołgi Leopard 2, które zamierzają dostarczyć na Ukrainę inne kraje, mówiła w czwartek w Davos minister obrony Kajsa Ollongren. Deklaracja szefowej resortu obrony padła podczas wywiadu, jakiego udzieliła ona agencji Bloomberga podczas odbywającego się tam Forum Ekonomicznego. „Jest to z pewnością coś, co jesteśmy gotowi zrobić” – powiedziała Kajsa Ollongren.

 

Zdaniem Ollongren dostawa czołgów musi odbywać się w ramach współpracy wewnątrz Unii Europejskiej lub NATO, albowiem Holandia nie ma czołgów Leopard 2, a jedynie wynajmuje osiemnaście jednostek z Niemiec.

 

Minister obrony odniosła się również do postawy Niemiec w sprawie zgody na dostarczenie czołgów Leopard 2 przez inne kraje. „Czekamy na stanowisko Niemiec w tej sprawie, my jesteśmy jednak za wysłaniem tych czołgów na Ukrainę” – powiedziała Holenderka.

 

Mocna deklaracja padła także ze strony szefa holenderskiego MSZ. Wopke Hoekstra powiedział podczas debaty w Tweede kamer, że rząd rozważa przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. „Jeżeli Kijów o to poprosi to odniesiemy się do tego +z otwartością+” – mówił Hoekstra.

 

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj