R.Trzaskowski: potrzebna jest w Polsce agenda, z którą może utożsamić się każdy (krótka)

Potrzebna jest nam w Polsce agenda, z którą może utożsamić się każdy — powiedział w piątek w Bydgoszczy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem wspólnym celem powinna być obecnie realizacja Krajowego Planu Odbudowy, który w jego ocenie ma w sobie „olbrzymią agendę modernizacyjną”.

Trzaskowski zainaugurował w piątek w Bydgoszczy Campus Academy, czyli kontynuację odbywającego się latem w Olsztynie Campusu Polska Przyszłości.

„Potrzebna jest nam narracja, która wyjdzie poza polaryzację, wyjdzie poza doraźne podziały. Taką rozmowę chciałem wam dziś zaproponować — wyjście ze strefy komfortu i porozmawianie o tym, co dalej. Potrzebna jest nam w Polsce agenda, z którą może utożsamić się każdy, niezależnie od tego, na jaką partię głosuje. Kiedyś takie porozumienie byliśmy w stanie osiągnąć, a dziś jest to niebywale trudne” – mówił Trzaskowski.

Ocenił, że w ostatnim czasie tylko raz — jako klasa polityczna i społeczeństwo — w olbrzymiej większości „byliśmy się w stanie zgodzić – ws. pomocy Ukrainie, naszym sąsiadom”.

„To porozumienie udało się tylko w momencie olbrzymiego zagrożenia. Niestety wygląda na to, że to jest w pewnym sensie wyjątek od reguły” – wskazał.

Podkreślił, że po pierwszej fazie modernizacji zapoczątkowanej w roku 1989 obecnie Polskę czeka wyzwanie i konieczność kolejnej fazy tego rodzaju.

„Weszliśmy do NATO i UE. Rozwijaliśmy się w absolutnie niebywałym tempie. (…) Jesteśmy drugim państwem na świecie najszybciej rozwijającym się w ostatnich 30 latach — po Chinach. (…) Rozwijaliśmy się w tempie niebywałym. Nasza gospodarka urosła ośmiokrotnie” – powiedział Trzaskowski.

Jego zdaniem Krajowy Plan Odbudowy jest szansą i olbrzymią agendą modernizacji UE oraz Polski, gwarantującą skok cywilizacyjny. „Dziś powinniśmy tę agendę wspólnie realizować, to powinien być nasz cel” – dodał. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj