Szef MON: możemy wyposażyć i wyszkolić ukraińską brygadę 

fot. pexels.com / zdjęcie ilustracyjne

Polska jest w stanie wyszkolić ukraińską brygadę i wyposażyć ją w czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty – powiedział w piątek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech.

„Będziemy w stanie zarówno wyposażyć, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich do końca marca w skali do poziomu brygady” – powiedział Błaszczak dziennikarzom o propozycji, którą przedstawił na spotkaniu przedstawicieli blisko 50 państw. Dodał, że „wyposażenie będzie używane”, a złożą się na nie bojowe wozy piechoty i czołgi T-72, które jeszcze pozostały w Polsce.

„Jesteśmy w stanie zapewnić dla Wojska Polskiego ekwiwalent” – zapewnił, przypominając zakupy m.in. czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej oraz planowane dostawy Abramsów i artylerii rakietowej HIMARS. „Kiedy dodamy do tego realizowany kontrakt, zawarty przez Hutę Stalowa Wola z władzami Ukrainy na dostarczenie armatohaubic Krab, mamy do czynienia ze spójnym projektem wsparcia dla Ukrainy i jednocześnie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego”.

Poinformował, że „w gronie 15 państw, które użytkują czołgi Leopard, rozmawialiśmy na temat wyposażenia Ukrainy właśnie w te czołgi”. „Chcemy stworzyć koalicję państw, żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów” – powiedział. Dodał, że żadne decyzje nie zapadły, a kwestia przekazania Leopardów będzie tematem kolejnych rozmów.(PAP)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj