PŚ w skokach – w sobotę drugi z trzech konkursów w Sapporo

W sobotę o godz. 8.00 na skoczni Okurayma odbędzie się drugi z trzech konkursów Pucharu Świata w Sapporo. Poprzedzą go kwalifikacje, w których udział weźmie udział 65 zawodników, w tym pięciu Polaków oraz doświadczony Japończyk Noriaki Kasai.

W piątek zwyciężył reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi. Na podium stanęli też Dawid Kubacki i Norweg Halvor Egner Granerud. Kamil Stoch był czwarty, a Piotr Żyła 14.

Kobayashi wygrał 28. raz w karierze. Poprzednim razem triumfował w zeszłym sezonie w Lathi – 27 lutego 2022 roku. 26-letni Japończyk tym samym dogonił Niemca Martina Schmitta, który zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

O godz. 6.30 rozpoczną się kwalifikacje, w których wystąpią Kubacki, Stoch, Żyła oraz Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł. Na liście startowej jest też 50-letni Kasai, który w Pucharze Świata zadebiutował w 1988 roku. W piątek Kasai był bliski zakwalifikowania się do konkursu – zajął 51. miejsce w kwalifikacjach.

Zawody PŚ w Sapporo odbywają się od 1980 roku. Łącznie biało-czerwoni pięciorotnie wygrywali i 12 razy stawali tu na podium zawodów tej rangi. Z Polaków na Okurayamie triumfowali Adam Małysz, który dziś jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego, Kamil Stoch, który od czterech lat jest rekordzistą obiektu – 148,5 m oraz Maciej Kot.

Sapporo znalazło się w kalendarzu Pucharu Świata pierwszy raz od sezonu 2019/20. W poprzednich latach zawody w Japonii nie odbywały się z powodu pandemicznych restrykcji i utrudnień w podróżowaniu.

Kubacki z dorobkiem 1090 pkt prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ. Polak, który w ostatnich 10 konkursach indywidualnych plasował się w czołowej trójce, a w tym sezonie odniósł pięć zwycięstw, nad drugim Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem ma 134 pkt przewagi. Natomiast trzeci Słoweniec Anze Lanisek zdobył 912 pkt.(PAP)