W Karkonoszach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Martysia2022, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W Karkonoszach obowiązuje w niedzielę drugi stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura wynosi od -7 stopni Celsjusza, ale z powodu wiatru jest odczuwalna jako znacznie niższa – nawet do -20 st. Zachmurzenie jest całkowite. Zamknięto część szlaków.

Karkonoska Grupa GOPR poinformowała, że w niedzielę obowiązuje w Karkonoszach nadal drugi stopień zagrożenia lawinowego.

„W szczytowych partiach Karkonoszy temperatura od -7 st. C rano, do -3 st. C w dzień. Wiatr z kierunków wschodnich słaby, w porywach umiarkowany – obniża temperaturę odczuwalną. Zachmurzenie całkowite i mgła w płatach, widzialność zmienna” – napisano w komunikacie.

W ciągu dnia przewiduje się przelotne opady śniegu, chwilami zamiecie ograniczające widzialność. Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej od 40 do 70 cm świeżego i przewianego śniegu – szlaki nie są przetarte – miejscami zaspy – poinformowano.

Na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego zaapelowano do turystów o stosowanie się do oznaczeń na zamkniętych odcinkach szlaków.

„Powyżej górnej granicy lasu w warunkach ograniczonej widoczności i znacznej pokrywy śniegu wędrujemy tylko po szlakach z tyczkami. Nie zalecamy wędrówek na grzbiet Karkonoszy oraz na teren leśny w trakcie silnego wiatru. Uwaga, w trakcie wichury nie należy planować wycieczek na terenie leśnym ze względu na zagrożenie upadającymi konarami oraz drzewami” – napisano.

Zamkniętych jest 9 szlaków w szczytowych partiach gór. (PAP)

autor: Roman Skiba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj