Rosja wydala ambasadora Estonii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o wydaleniu z kraju ambasadora Estonii – podała w poniedziałek agencja AP. Ambasador Margus Laidre otrzymał nakaz opuszczenia Rosji do 7 lutego.

MSZ FR zakomunikowało, że decyzja jest odpowiedzią na „kolejny nieprzyjazny krok” władz Estonii, którym – według niego – było zredukowanie personelu ambasady Rosji w Tallinie o połowę – z 17 do ośmiu osób, a więc do takiego samego stanu liczebnego, jaki obowiązuje ambasadę Estonii w Moskwie.

W wydanym w poniedziałek oficjalnym oświadczeniu MSZ Rosji oskarża rząd w Tallinie o „celowe niszczenie relacji” pomiędzy oboma państwami. Twierdzi też, że Tallin „podniósł do rangi polityki państwowej” wrogość wobec Rosji i „totalną rusofobię”.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że „estoński reżim dostał to, na co zasłużył”.

Media przypominają, że Estonia postanowiła w ubiegłym tygodniu przekazać Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości 113 mln euro, w tym pojazdy wojskowe, amunicję i wszystkie swoje 155-milimetrowe haubice.

Jak miał powiedzieć Kaimo Kuusk, ambasador estoński w Ukrainie, Tallin chciał dzięki tej decyzji uniemożliwić innym krajom usprawiedliwienia i wyjaśnienia, „dlaczego nie mogą zapewnić Ukrainie broni niezbędnej do wygrania wojny”.

Po wyjeździe ambasadora Laidre jego funkcje w ambasady Estonii w Moskwie przejmie charge d’affaires.(PAP)

os/ mal/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj