USA/ CNN: spór o to, czy Niemcy wyślą Ukrainie Leopardy groził pęknięciami w zjednoczonej zachodniej odpowiedzi na inwazję Rosji

Spór o to, czy Niemcy wyślą Leopardy, aby wesprzeć Ukrainę, groził ujawnieniem pierwszych pęknięć w zjednoczonej zachodniej odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę – oceniła w środę CNN.

Decyzja kanclerza Niemiec Olafa Scholza o gotowości przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 oraz wiadomość, że Waszyngton przygotowuje własną wysyłkę, wydaje się pokazywać, że USA i ich sojusznicy wciąż pracują w jednym szeregu, jeśli chodzi o wspieranie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego narodu w walce z Rosjanami, skomentowała stacja.

CNN przypomniała wcześniejszą rozmowę z rzeczniczką ministerstwa obrony, która wskazała, że Niemcy mają 320 czołgów Leopard 2. Nie ujawniła jednak, ile z nich jest gotowych do walki.

„Niemcy początkowo opierały się rosnącym naciskom Zachodu, by wysłać część czołgów na Ukrainę. Nowy minister obrony Boris Pistorius wielokrotnie apelował o więcej czasu i podkreślał, że ten ruch będzie miał plusy i minusy dla Berlina” – zauważyła CNN.

Przytoczyła też m.in. wypowiedź polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który pochwalił Scholza za jego decyzję. „Dziękuję Olafowi Scholzowi. Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi” – zacytowała CNN wpis szefa rządu RP na Twitterze.

Amerykańska telewizja przytoczyła zarazem opinię na temat czołgów sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, którą podzielił się w programie „At This Hour”. Stwierdził tam, że decyzje Niemiec i USA były „ważnymi sygnałami” i „z zadowoleniem przyjął przywództwo USA” w ich realizacji.

„To znacznie wzmocni ich zdolności bojowe” – mówił Stoltenberg o pożytku czołgów dla ukraińskiej armii.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj