W Karkonoszach drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Karkonoszach obowiązuje we wtorek drugi stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura do minus 9 stopni Celsjusza, ale z powodu silnego wiatru jest odczuwalna znacznie niższa. Wieje silny wiatr, zachmurzenie całkowite, jest mglisto. Zamknięto część szlaków.

Karkonoska Grupa GOPR poinformowała, że we wtorek obowiązuje w Karkonoszach nadal drugi stopień zagrożenia lawinowego.

 

„W szczytowych partiach Karkonoszy temperatura od minus 8,9 st.C. Wiatr z kierunku północno-zachodniego, w porywach do 24 metrów na sekundę – obniża temperaturę odczuwalną. Zachmurzenie całkowite i mgła” – napisano w komunikacie.

 

Powyżej 1000 m n.p.m. zalega warstwa lodu, na niej od 40 do 79 cm świeżego i przewianego śniegu – szlaki nie są przetarte – miejscami zaspy.

 

Na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego zaapelowano do turystów o stosowanie się do oznaczeń na zamkniętych odcinkach szlaków.

 

„Powyżej górnej granicy lasu w warunkach ograniczonej widoczności i znacznej pokrywy śniegu wędrujemy tylko po szlakach z tyczkami. Nie zalecamy wędrówek na grzbiet Karkonoszy oraz na teren leśny, gdyż gałęzie i konary są pokryte szrenią i okiścią. Uwaga, duże zagrożenie upadającymi konarami oraz drzewami” – napisano. (PAP)

 

autor: Roman Skiba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj