Ukraina/ Szef Rady Bezpieczeństwa: zaczęło się oczyszczanie państwa od osób powiązanych z przestępczością gospodarczą

ukraina.jpeg

Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow oświadczył w środę, komentując rewizje przeprowadzone tego dnia przez służby, że rozpoczął się proces „oczyszczania państwa” od osób powiązanych z przestępczością gospodarczą.

„To tylko początek aktywnych działań i pracy, trwającej miesiącami, nad zebraniem bazy dowodowej” – powiedział Daniłow w telewizji państwowej. Dodał następnie: „jesteśmy na początku długiej drogi oczyszczania naszego kraju od osób, które zapomniały, czym jest honor, państwo i kraj; które dopuszczały się czynów zabronionych, w tym podczas wojny”.

Zapewnił, że RBNiO dysponuje materiałami na temat sankcji i że „jeśli ktoś sądzi, że może pomagać ludziom, na których Ukraina nałożyła sankcje, to głęboko się myli”.

Pytany, czy dojdzie do wyroków odparł, że każda osoba, która popełniła przestępstwo odpowie za nie. Oświadczył też, że osobiście poparłby karę dożywocia dla osób, które „grzebią w państwowej kieszeni”, gdy trwa wojna.

Wcześniej w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że ujawniła mechanizmy „unikania opodatkowania i legalizacji środków uzyskanych z działalności przestępczej” i że metody te stosowały firmy Ukrnafta i Ukrtatnafta. Ukrnafta jest największym ukraińskim producentem ropy naftowej, a Ukrtatnafta to spółka rafinująca ropę.

Tego samego dnia, jak podał portal Ukrainska Prawda, doszło do rewizji w domu oligarchy Ihora Kołomojskiego, a także w rezydencjach innych właścicieli i członków kierownictwa grupy finansowo-przemysłowej, w skład której wchodziły obie firmy.

Szef klubu parlamentarnego rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija poinformował ze swej strony, że organy ścigania przeprowadziły przeszukania w siedzibie służby podatkowej. Arachamija zapowiedział zwolnienie najwyższego kierownictwa służb celnych.

Potwierdził ponadto rewizje w domu Kołomojskiego, a także – w domach byłego szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa i deputowanego Wadyma Stołara.

Sam Awakow powiedział mediom, że rewizja w jego domu związana była z niedawną katastrofą lotniczą, w której zginął jego następca w MSW Denys Monastyrski. Śmigłowiec, który rozbił się w Browarach pod Kijowem, był produkcji francuskiej; funkcjonariusze podczas rewizji przeglądali kontrakty zawarte z producentem – powiedział Awakow. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj