MON: gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 roku, już dawno służyłby w Wojsku Polskim

Gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 rokiem, już dawno służyłby w Wojsku Polskim – tak MON odpowiedziało na zarzuty b. szefa resortu Tomasza Siemoniaka (KO), że w lutym 2022 Wojsko Polskie nie miało żadnego sprzętu, który by zaplanował i kupił rząd PiS.

Siemoniak w czwartek ocenił na Twitterze, że „rządy PiS po 2015 to fatalny czas dla Wojska Polskiego”.

„Czystki Macierewicza wśród oficerów, zahamowanie modernizacji, przekręty w PGZ. Potem nieudolny minister Błaszczak od odrapanych ławek. Wojsko w lutym 2022 nie miało żadnego sprzętu, który by zaplanował i kupił rząd PiS” – stwierdził.

„Przed wybuchem wojny na Ukrainie kupiliśmy m.in. system Patriot, wyrzutnie Himars, samoloty F-35, drony Bayraktar, armatohaubice Krab, śmigłowce Black Hawk i AW101. Gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 roku, dziś już dawno służyłby w Wojsku Polskim” – odpowiedział Siemoniakowi resort obrony.

To nie pierwszy w czwartek spór między MON a Siemoniakiem. „Można wyliczyć, ilu oficerów zwolnił ze Sztabu Generalnego minister Antoni Macierewicz. To, że przez 8 lat w wojsku, w którym w 2009 zawieszono pobór, likwidowano, łączono różne jednostki, przenoszono – to jest absolutnie naturalne” – oświadczył Siemoniak, komentując w Polsat News wpis wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Szef MON stwierdził w czwartek na Twitterze, że za rządów PO-PSL zostało zlikwidowanych 629 jednostek wojskowych.

„Gdy armia była redukowana po zniesieniu poboru, gdy stawała się armią zawodową po decyzjach w 2009 roku, musiano wiele jednostek – nie tylko na wschodzie, w całej Polsce – połączyć, zlikwidować, to normalny proces” – oświadczył Siemoniak. Były szef MON ocenił też, że takie „przerzucanie się to droga donikąd”.

Szef MON Mariusz Błaszczak we wpisie na Twitterze stwierdził, że „rządy koalicji PO-PSL to okres systemowej likwidacji jednostek i osłabiania siły Wojska Polskiego”. „W latach 2008-15 rozformowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Rząd PiS konsekwentnie odbudowuje potencjał wojska, tworząc nowe jednostki i kupując nowoczesny sprzęt” – napisał.

Wśród rozformowanych jednostek szef MON wymienił m.in. dowództwo 1. Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie (dywizja została rozformowana w 2011 roku), a także wchodzące w jej skład jednostki, jak np. 1. Pułk Artylerii w Ciechanowie.

Ponadto wśród zlikwidowanych jednostek Błaszczak wskazał m.in. 16. Brygadę Zmechanizowaną w Morągu (rozwiązana w 2008). Jako przykład zlikwidowanej jednostki podał też 36. Brygadę Zmechanizowaną. Brygada ta została rozformowana w 2008, w jej miejsce powstał batalion wchodzący w skład 7 Brygady Wojsk Obrony Wybrzeża.

Błaszczak wymienił też m.in. Batalion Polsko-Ukraiński Sił Pokojowych w Przemyślu. Został on zlikwidowany w 2010, a jego polscy żołnierze weszli w skład batalionu w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

Na grafikach zamieszczonych przez szefa MON umieszczono też szereg innych nieistniejących już jednostek, w tym powietrznych i Marynarki Wojennej.

W latach 2008-2010 polskie Siły Zbrojne przeszły szereg przemian związanych z uzawodowieniem armii – m.in. w grudniu 2008 zrezygnowano z powszechnego poboru, a na początku 2010 polska armia stała się całkowicie zawodowa. W związku z tym została poważnie zmieniona organizacja Wojska Polskiego i jego podział na jednostki.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj